CHP’li Karabıyık: Ataması yapılmayan 700 bin öğretmene, 20 bin atama ‘müjde’ olarak açıklandı

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ataması yapılmayan yaklaşık 700 bin öğretmene, 20 bin atamanın müjde olarak açıklandığını söyledi.

Karabıyık, “Tüm ihtiyaç kadroları doldurulmalı, öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu atanmalı” ifadelerini kullandı. 

Yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Valiliği Eğitim Tesisleri toplu açılış töreninde “20 bin öğretmen ataması müjdesi” verdiğini hatırlatan Karabıyık, aynı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütçede aslan payının Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) verildiğini söylediğini de aktardı.

Karabıyık, “Bütçeden aslan payı eğitime ayrılıyorsa yüzbinlerce öğretmen neden atanmayı, öğrencilerine kavuşmayı bekliyor? Öğrenciler hala birleştirilmiş sınıflarda ders yapmaya devam ediyor?” değerlendirmesini yaptı.

Karabıyık, 2002’de MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan payın yüzde 17,18 iken 2020 itibarıyla yüzde 4,65’e gerilediğini, 2021 bütçesinde ise bu payın yüzde 7,69’a çıkması öngörüldüğünü, ancak bu artışın da yeterli olmadığını savundu.

MEB’in merkezi bütçeden en fazla payı alan Bakanlıklardan biri gibi görünse de bütçesinin yüzde 81’inin personel gideri ve SGK primi giderlerine ayrıldığını vurgulayan Karabıyık, geri kalan kısmının da yatırımlara ayrıldığını ifade etti.

Öğretmenlerin, ücretli, kadrolu ve sözleşmeli olarak ayrıştırıldığını da iddia eden Karabıyık, şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap