CHP’nin alternatif yönetim modelinde “yapıcı güvensizlik” vurgusu

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek partisinin alternatif yönetim modeli çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Parti Meclisi üyesi olan hukukçu isimler ve anayasa hukuku uzmanı olan üniversite hocalarıyla, güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerinde çalıştıklarını kaydeden Erkek çalışmanın tamamlanmasının ardından ocak ayında başta Millet İttifakı’nın bileşeni İYİ Parti olmak üzere, diğer muhalefet partileriyle bir araya gelineceğini ve ortak bir metin oluşturulacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu açıklayacak

T24 yazarı Fikret Bila’ya açıklamalara bulunan Erkek, diğer muhalefet partilerinin bazılarının önerilerini ilettiklerini ve kamuoyuna da açıkladıklarını, muhalefet partilerinin kendi aralarında yapacakları çalışmaların tamamlanmasından sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Anayasa değişikliği gerektiren güçlendirilmiş parlamenter modelini kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Erkek, alternatif modelin özelliklerini 10 madde ile açıkladı.

O maddeler şöyle:

“AK Parti ile sistemi değiştirmek mümkün değil”

Erdoğan’ın uygulamadaki sistemi sevdiğini belirten Erkek, AK Parti’nin katılımıyla sistem değiştirmenin mümkün olmadığının da altını çizdi.

Muharrem Erkek, önümüzdeki seçime mevcut sistemle gidileceğini ve sandıkta iktidar değiştikten sonra ilk işlerinin, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için hazırladıkları anayasanın Meclis’te veya halkoylamasıyla yasalaşması olacağını da vurguladı.

 

T24, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap