CHP’nin yeni İstanbul il binası kaçak tadilat ve tamirat yapıldığı iddiasıyla mühürlendi

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı’nın Ayazağa’da bulunan yeni binasında izinsiz tadilat yapıldığı gerekçesiyle dün  Çevre Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip tarafından denetime gelindi.

Bunun üzerine CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, il yönetimine ve ilçe başkanlarına “Değerli başkanlarım merhaba yeni il binamızdaki yaptığımız tadilata şu anda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından müdahale ediliyor. Müsait olan ilçe başkanlarımız ve ilçe yöneticilerimizin yeni il binamıza bekliyoruz” mesajı atmıştı.

İl binasına gelen parti yöneticileri görüşen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri bir süre sonra binadan ayrılmıştı.

Söz konusu gelişmenin ardından CHP İstanbul İl Yönetimi’nden parti yöneticilerine gönderilen ikinci bir mesajda girişimin hukuksuz olduğu iddia edilerek şöyle denildi:

CHP: Tadilat usulsüz olarak engellenmek istendi

Bu gelişmenin ardından bugün de akşam saatlerinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapıldı.

Denetim şikayet sonucu gerçekleşti

Açıklamada şöyle denildi:

Ruhsat olmaksızın tadilat yapıldığı gerekçesiyle bina mühürlendi

Açıklama da şöyle devam edildi

CHP: Basit tadilat ruhsatımız var. Onun dışında bir işlem yok

CHP’den Haber Fora’ye yapılan ilk değerlendirmede ise ruhsatsız tadilat yapılmadığı iddia edilerek, “Basit tadilat ruhsatımız var ve onun dışında yapılmış bir işlem yok. Siyasi olarak engellemeye çalışıyorlar” yorumu yapıldı.

Emlak Konut mu şikayet etti?

Bu arada İl Müdürlüğü’nün açıklamasında şikayetin nereden geldiği açıklanmazken şikayetin binayı yapan Emlak Konut’tan geldiği iddia edildi. 

Kaftancıoğlu’ndan “Kaçak İnşaat” hastagı açanlara Twitter’dan cevap

Bu arada gelişmenin duyulmasının ardından Twitter’da kaçakinşaat hastagı açanlara Kaftancıoğlu’ndan yine Twitter yoluyla cevap geldi.

40 milyon liraya mal olduğu iddia edilmişti

CHP tarafından geçen yıl Seyrantepe’de bulunan Ali Sami Yen Stadı’na komşu noktada Avangart sitesinin bitişiğinde yer alan yedi katlı bir binayı yeni il binası olarak satın almıştı.

CHP’nin yeni il binası ilk defa Haber Fora tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Aynı günlerde yeni binanın yaklaşık 40 milyon liraya mal olduğu iddia edilmişti. 

O günlerden Haber Fora’ye demeç veren Kaftancıoğlu ise söz konusu rakamı doğrulamamış ama maliyeti de açıklamamıştı.

Söz konusu maliyetin karşılanması için parti bünyesinde bağış kampanyası da yürütüldü.

Tamamen CHP’ye ait olan binaya bu yıl içinde taşınma planları ise pandemi nedeniyle sekteye uğradı.

Yapılan tadilatın ardından önümüzdeki aylarda binaya taşınılacağı belirtiliyordu.

CHP’nin halen Şişhane’de olan ve yine mülkiyeti partiye ait olan mevcut il binası da yeni binaya taşındıktan sonra korunmaya devam edilecek.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap