Cihaner’den Kılıçdaroğlu’na tepki: “Sağ-sol kalmadı” demek, aslında “sol kalmadı, sol kalmasın” demektir ve gizli bir sağcılığa işaret eder

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Ocak’ta Ahmet Hoca Enstitüsü adı altında bir araya gelen muhafazakâr aydınlarla buluştu.

Kılıçdaroğlu’nun bu görüşmede ”Sağ ve sol kavramlarına karşıyım” dediği öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu, bu konudaki gerekçesini de şöyle açıkladı:
 

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasına, kendisine yönelik zaman zaman partiyi sağa çekmeye çalıştığı eleştirilerini yönelten “Gelecek İçin Biz Oluşumu”nun önde gelen ismi CHP 24’üncü ve 26’ncı dönem milletvekili, hukukçu İlhan Cihaner’den tepki geldi.

Haber Fora’ye konuşan Cihaner, mevcut parti yönetimiyle mevcut ayrışmalarının da zaten bu noktada yaşandığını öne sürerek, tartışmanın geçmişine dair şunları söyledi:

“2018’de parti tüzüğünden sol tanımını çıkarmak istediler”

“‘Sağ- sol kalmadı’ demek aslında ‘sol kalmasın’ anlamına gelir”

Sözü Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına tekrar getiren Cihaner, eleştirilerini şöyle sürdürdü:
 

“Kalmaması gereken sol, doğru olan sağdır demektedir”

Cihaner, Kılıçdaroğlu’nun sol ve sağı aynı koşullarda eleştirmesinin yanlış olduğunu iddia ederek, şöyle dedi:

 
“Yeri geldiğinde Deniz Gezmiş’lerin savunuculuğunu yaptığınızı söylüyorsunuz”

Cihaner, “Parti tabanında meşruiyetlerini sol kavramlardan, değerlerden alanların dışarıya karşı ‘Aslında biz solcu değiliz’ demesi ayrıca bir sorun” dedikten sonra eleştirilerini şöyle sürdürdü: Böyle bir toplantıda sağ-sol kalmadı diyorsunuz yeri geldiğinde Deniz Gezmişler’in aydınlanma mücadelesinin ve laikliğin savunuculuğunu yaptığınızı söylüyorsunuz.
 

“İktidarı doğrudan doğruya sağa teslim etme çabası”

Tarihsel olarak solun savunduğu değerlerin haklı çıktığı bir dönemden geçildiğini öne süren Cihaner, şöyle konuştu:

Sağ ve sol kavramların kalmadığı görüşüne katılmadığını tekrar eden Cihaner, “Dünyada yükselen bir aşırı sağ tehditten bahsedilirken, neoliberal ekonomilerin çöktüğü söylenirken, Türkiye’deki sağ iktidarın kendisini açık açık sağ olarak tanımlarken sadece sizin ‘sağ-sol kalmadı’ demeniz sağ değerlere, sağa ait toplumsal ilişkilere destek verdiğiniz anlamına gelir” dedikten sonra eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

“Sağ partilerde sağ-sol kalmadı diyen yok. Yalnızca bizimkiler kullanıyor”

“Ayrıca sağ- sol kalmadı kavramını yalnızca bizimkiler kullanıyor. Sağ partilerde sağ-sol kalmadı diyen yok” diyen Cihaner, “Geçmişlerinden ve savundukları değerlerinden övünüyorlar ve bunları savunarak oy toplamaya çalışıyorlar. Bizde ise birilerinin solun savunduğu değerleri göz ardı edip bir de ‘Sağ-sol karşıyım. Bunlar 18’inci yüzyılın kavramları’ demesi gizli bir sağcılığa işaret eder” yorumunu yaptı.
 

“CHP tabanını sağa çekme olgusu var”

“Sanayileşmenin başladığı dönemler ile günümüzdeki sınıfsal ilişkiler arasında tabii ki farklılıkların var ancak insanlık, halen solun savunduğu değerler üzerinden ileriliyor” diyen İlhan Cihaner, “Siz grev hakkını savunan bir sağ parti gördünüz mü? Ya da savaşı savunan bir sol parti. Bir süreden beri CHP tabanını sağa çekme olgusu var ama bununla oy artıramadığınız gibi yoksulların umudu da olamıyorsunuz” dedi.

“Mücadelemiz her zeminde onlarla olacak”

Dünyada eşitsizlikler var olduğu sürece solun da varolacağını öne süren Cihaner, sözlerini şöyle tamamladı:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap