Çin, ABD’nin “Virüs Çin’de laboratuvarda üretildi” iddialarını yanıtladı

by Haber Fora
Çin, ABD'nin

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Cuma günü, Kovid-19 virüsünün kökenine ilişkin yayımladığı bilgi notlarının “safsatalarla dolu” olduğunu söyledi. Hua, ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo’nun “son çılgınlığı” olarak nitelendirdiği iddiaları reddetti.

Hua, virüsün kökenini araştırmasıyla ilgili olarak Çin’in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile işbirliği içinde olduğunu söyledi. Geçen hafta, DSÖ uzmanlarından oluşan bir ekip araştırma için Çin’e gitmiş ve karantina altına alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların 2019’un sonbahar aylarında Kovid-19 virüsü sebebiyle hastalandığına dair yeni kanıtlar olduğunu söyledi. Birkaç gün sonra Başkanlık görevinden ayrılacak olan Trump yönetiminin öne sürdüğü iddialar, virüsün kökenleri konusunda Çin’e baskı yapmak için attığı son adımlar olarak gösteriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, hastalıklarla ilgili iddia ettiği yeni bilgileri nasıl elde ettiğini söylemezken, Pekin’in virüsün kaynağı hakkında şeffaf olmamasının salgın hakkında net sonuçlar çıkarmayı zorlaştırdığını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi Ocak ayı başlarında, “Pandeminin muhtemelen dünyanın birçok yerindeki ayrı salgınlardan kaynaklandığını gösteriyor.” açıklamasını yapmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap