Çin daha yavaş büyümeyi planlıyor

by Haber Fora

Başkan Xi Jinping Çin ekonomisi için uzun dönemli vizyonunun yıllık ortalama yüzde 5’ten daha az büyüme olabileceğine dair işaretler veriyor, bu da son 30 yıldaki büyüme trendinin bir hayli altında bulunuyor.

Devlete ait bir medya kuruluşunun haberine göre, Başkan Xi geçen hafta gerçekleştirilen Komünist Parti Merkez Komitesi toplantısında ekonominin 2035 yılına kadar ikiye katlanabileceğini belirtti. Ekonomistlerin yaptığı çeşitli tahminlere göre, bu da yıllık yüzde 4.7-5 aralığında bir büyümeye işaret ediyor.

Çinli lider partinin üst düzey karar alıcılarıyla gerçekleştirdiği ve medyaya kapalı olan toplantıda Çin’in önümüzdeki beş ve on beş yıllık planları konuşuldu. Yetkililer herhangi bir büyüme rakamı hedefi açıklamazken ekonomik planlama ajansı beş yıllık bir plan üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Reuters’ın haberine göre ise yetkililer yıllık yüzde 5 gibi bir büyüme rakamı hedefliyorlar.

Hong Kong’daki Standard Chartered Bank Çin baş ekonomisti Ding Shuang, 2021 yılında ekonominin yüzde 8 büyüdüğünü baz alarak Çin ekonomisinde önümüzdeki on beş yıl boyunca ortalama yüzde 4.8’lik bir büyüme olacağını tahmin ediyor.

“Bu hedefin bir bağlayıcılığı bulunmazken bu tarz büyük ölçekli planlar iş dünyasının karar alma ve politika yapma süreci için gerekli.” diyen Shuang, kendi tahmininin Çin’in potansiyel büyümesindeki kademeli düşüş beklentileriyle uyumlu olduğunu belirtiyor.

Plan ulusal meclis tarafından kabul edildiğinde Çin’in daha detaylı hedefleri açıklayacağı düşünülüyor, parlamento oylamasının ise önümüzdeki mart ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap