Çin’e bor taşıyan ihracat treni yola çıktı

by Haber Fora

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha önce Çin’e deniz yoluyla gerçekleşen ihracatın 45 ila 60 gün sürdüğünü belirterek, bunun demir yoluyla artık 15-20 gün içinde yapılacağını söyledi.

Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile katıldığı “Türkiye’den Çin’e Bor Madeni İhracat Treni Uğurlama Töreni”nde konuştu.

Eti Maden ve TCDD’nin iş birliğiyle Çin’e ilk bor ihracatının gerçekleştiğini vurgulayan Dönmez, 2020’de Türkiye’nin maden ihracatının altın hariç bir önceki yıla göre yüzde 1 azalarak 4,27 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Dönmez, toplam 190 ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, Türkiye’nin toplam ihracatında madenciliğin payının yaklaşık yüzde 2,75 seviyesinde olduğunu ifade etti.

Maden ihracatında en önemli kalemlerden birinin bor olduğunun altını çizen Dönmez, “Her türlü olumsuzluğa rağmen, 2020’de 1,73 milyon ton satışla dünya bor sektöründeki liderliğimizi sürdürdük. Küresel talebin yüzde 57’sini karşıladık. Eti Maden, bor sektöründe dünyada güvenilir ve sürdürülebilir tedarikçi olarak biliniyor” ifadelerini kullandı.

“Kuşak ve Yol Projesinde Türkiye kilit bir role sahip”

Dönmez, üretim kadar lojistik altyapısının da önemli olduğuna dikkati çekerek, üretilen malların en kısa sürede yurtiçi ve yurtdışındaki pazarlara ulaştırılmasıyla rekabet gücünün artacağını belirtti.

Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Projesinde, Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğunu anımsatan Dönmez, “Son yıllarda demir yollarına yaptığımız yatırımlar bu projeyle birleşince, yaklaşık 40 milyon metrekarelik bir alanda 60’dan fazla ülke ve 4,5 milyarlık dünya nüfus hinterlandımıza girdi. Londra ve Pekin arasındaki networkün güçlenmesi, güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 25 trilyon dolar büyüklüğündeki ülke ekonomilerinin daha da büyümesi, bizim için yeni fırsat pencereleri açıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, bugün Türkiye’den Çin’e demir yoluyla ilk bor ihracatının gerçekleştiğine değinerek, şöyle devam etti:

Çin’e maden ihracatı

Çin’in Türkiye’nin Uzak Doğu’daki en büyük ihracat rotası olduğuna dikkati çeken Dönmez, 2020’de Çin’e 5,8 milyon ton maden ihracatı yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin borda Çin pazarında güçlü üreticilerden biri olduğuna işaret eden Dönmez, şunları kaydetti:

İlk tren geri dönmüştü

Çin’e giden ilk ihracat treninin törenle uğurlandıktan sonra Halkalı istasyonuna geri gelmesi üzerine Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın yaptığı paylaşımın ardından, TCDD Taşımacılık trenin geçtiği güzergahtaki bütün şehir ve istasyonlardan paylaşımlar yaparak ihracat treninin Kars’a kadar olan yolculuğunu an be an sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Ne olmuştu?

Türkiye’den Çin’e ihracat yükü taşıyan tren, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı bir trenle Çin’e uğurlanmıştı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Çin’e ihraç ürün taşıyacağı bildirilen ‘ilk ihracat treni’nin Halkalı Garı’na geri getirildiğini açıklamıştı.

TCDD Taşımacılık AŞ’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “4 Aralık Cuma günü törenle uğurlanan Türkiye-Çin İhracat Treni’nin ‘yolundan döndüğü’ gibi asılsız, kötü niyetli haber ve paylaşımları üzülerek izledik” ifadesine yer verilmiş, trenin, törenin ardından Çin’e doğru yola çıkmadan önce, gümrükleme işlemleri ve Çin’den gelen ilave talepler için Halkalı İstasyonu’na uğradığı belirtilmişti.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap