Clubhouse sonrasında Çinli Agora %150 yükseldi

by Haber Fora
Clubhouse sonrasında Çinli Agora %150 yükseldi

Clubhouse’ın küresel olarak popülerleşmesinden en çok faydalanan, Şangay merkezli girişim Agora oldu.

Teknoloji ekosisteminde çoğunlukla üretken fakat düşük profilli bir yazılım araçları sağlayıcısı olarak bilinen Agora Ocak ayı ortasından itibaren yüzde 150’den fazla yükseliş kaydetti. Bu yükselişin arkasında ise Agora’nın popüler sosyal medya forumu Clubhouse’a nasıl altyapı sağladığı yatıyor.

Fazla bilinmeyen bir şirket olan Agora, geliştiricilere gerçek zamanlı ses ve video fonksiyonlarını uygulamalarında kullanabilmeleri için yazılım geliştirme kitleri sağlıyor.

Eski Yunancada forum ya da pazar anlamına gelen Agora, geçen yaz halka arz edilmişti. Clubhouse uygulamasındaki kaynak kodlarda Agora’nın isminin geçmesiyle Clubhouse’un şirketin geliştirme kitlerinden bazı kısımları uygulamada kullandığı tahmin ediliyor.

Bloomberg News’un haberine göre, Clubhouse’un kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth, uygulamadaki bir konuşmada şirketin Agora’yı kullandığını söyledi.

Çinli bir şirket olan Agora’nın uygulamanın yazılım altyapısını sağlamasıyla beraber veri güvenliğine ilişkin soru işaretleri de çoğaldı. Agora Clubhouse ile olan ilişkisine dair yorumda bulunmayı reddetti.

Clubhouse ve Alpha Exploration Co’nun notion.so üzerinden paylaştıkları gizlilik politikalarına göre, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların türüne, iletişime geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve konumunuza ulaşabiliyor fakat belirli durumlarda alınan kısa süreli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Gizlilik sözleşmesinde, hesap açmak için kullanılan adınız ve soyadınız, telefon numarası, kişisel fotoğrafınız, e-posta adresiniz gibi bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda aktif odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra politikalarıyla ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

Clubhouse bağlantı kurduğunuz insanlar, hesaplar ve girdiğiniz gruplarla ilgili bilgileri topladıklarını söylerken iletişim bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini dile getiriyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair verileri topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu yöntemiyle IP adresinizı ve uygulamayı ne zaman açıp ne zaman kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş verileri zaman zaman davranışsal olarak analiz edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik verilerin “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap