Covid-19 nedeniyle ailesinden 7 kişiyi kaybeden genç, aşı deneylerinde gönüllü oldu

by Haber Fora

Ailesindeki 7 kişi yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden 23 yaşındaki genç, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşının deneylerine katılan ilk Amerikalılar arasında yer aldı.

23 yaşındaki Amerikalı Jacob Serrano, “AZD-1222” adı verilen aşının Florida deneylerine 31 gönüllü arasında yer alıyor. Serrano, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kaybettiğimiz can kaybı miktarına bakın. Bunun devam etmesini istemiyorum. Risk aldığımı biliyorum. Ama ne pahasına olursa olsun tedaviye bir adım daha yaklaşmamızı tercih ederim” ifadelerini kullandı.

Deneylere 30 bin kişi katılacak

Oxford Üniversitesi’yle birlikte Koronavirüs geliştiren AstraZeneca dün ABD’de son faz olarak bilinen 3. aşama klinik testlerine başladığını duyurmuş ve deneylere 30 bin kişinin katılacağını açıklamıştı.

CBS News, gönüllülere hafta sonu boyunca bir doz aşı enjekte edildiğini ve Serrano’nun ilk dozu Florida’daki Headlands Jem Araştırma Enstitüsü’nde aldığını açıkladı.

Son aşama klinik testler, aşının Koronavirüs semptomlarını engellemede veya azaltmada ne kadar etkili olduğunu ve güvenilirliğini ölçecek. Testlerin başarılı olmasının ardın ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) halkın kullanımı için onaylayacak.

“Bu durum aşının işe yarayacağını gösteriyor”

Bununla birlikte Oxford/AstraZeneca’nın Florida bölgesindeki baş araştırmacısı Dr. Larry Bush, aşıya karşı verilen bağışıklık tepkilerinin cesaret verici olduğunu söyleyerek, “Yalnızca Koronavirüsle savaşmak için güçlü nötralize edici antikorlar elde etmekle kalmayıp, aynı zamanda T hücresi tepkisi de alıyoruz. Bu durum aşının işe yarayacağını gösteriyor” dedi.

Öte yandan, araştırmacılar potansiyel Koronavirüs aşısını, dünya çapında 50 bin gönüllü üzerinde test etmeyi planladıklarını ve Japonya ve Rusya’da da üçüncü aşama deneylerini başlatmaya hazır olduklarını söyledi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap