Cüce gezegenin mavi örtüsünün zehirli olduğu anlaşıldı

by Haber Fora

Gökbilimciler yeni bir araştırmada, Plüton’u örten mavi sisin, zehirli buz kristallerinden oluştuğunu öne sürdü.

Dünya da dahil olmak üzere birçok gezegen ve doğal uydu, sis tabakalarıyla örtülü. Ancak cüce gezegen Plüton’u örten tabaka, epey tuhaf görünüyor.

Zira yeni araştırma, NASA’nın “fotokimyasal duman” ismini verdiği sisi oluşturan buz kristallerinde muhtemelen siyanür bulunduğunu gösterdi.

Araştırmacılara göre, Güneş ışığı, Plüton’un üst atmosferinde kimyasal tepkimeler yaratıyor ve asetilen ve etilenin yanında, son derece zehirli hidrojen siyanür moleküllerini meydana getiriyor.

Kısa süre önce saygın bilim dergisi Nature Astronomy’de yayımlanan araştırmanın yazarlarından Panayotis Lavvas, “Güneş radyasyonu bu molekülleri parçalayabilir. Parçalar arasındaki reaksiyonlarsa karmaşık bir organik kimyanın başlangıç ​​noktasıdır” diye konuştu.

Bilim insanlarına göre Plüton’un atmosferinde yeni oluşan moleküller, Güneş ışığını yansıtan minik buz parçacıkları halinde donarak mavi bir manzara meydana getiriyor. Ve cüce gezegenin çekim kuvveti parçacıkları aşağı çektikçe diğer gazlar etraflarında yoğunlaşıyor, böyle sis oluşturuyor.

Plütonu çevreleyen mavi manzara, genellikle, Cassini uzay aracının gözlemlediği Titan’daki sisle kıyaslanıyor. Ancak yeni araştırma iki gök cisminin sis tabakasının birbirinden epey farklı şekillerde oluştuğunu gösteriyor.

Lavvas, “Bu fark, Plüton’un atmosferinin Titan’ınkinden büyük ölçüde daha soğuk olmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Lavvas’a göre bu tür karşılaştırmalar, gezegen atmosferlerinde sis oluşum mekanizmaları arasındaki önemli farklılıkları açıklığa kavuşturuyor.

Haber Fora, Syfy Wire, Space

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap