Cumhurbaşkanı Erdoğan “İnsan Hakları Eylem Planı”nı açıkladı: 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”na katılarak hukuk alanında yapılacak reform paketini açıkladı.

“İnsan Hakları Eylem Planı”nın hazırlığında milletin ihtiyaç ve taleplerinin belirleyici olduğunu ifade eden Erdoğan, “İnsan Hakları Eylem Planı, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. Eylem Planı iki yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır. Eylem Planında belirlenen her bir faaliyet için sorumlu ve ilgili kuruluşlar ile bu faaliyetler için öngörülen zaman dilimine yönelik takvim de iki hafta içerisinde kamuoyunun bilgisine sunulacaktır” dedi

“Vizyonu, ‘Özgür birey, güçlü toplum; daha demokratik bir Türkiye’ olarak belirlenen Eylem Planımız, 11 temel ilkeyle başlıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 temel ilkeyi şöyle sıraladı:

Eylem planının 9 amacı

Erdoğan söz konusu “Eylem Planı”nın, 9 amaçtan oluştuğunu da ifade etti.

İnsan Hakları Eylem Planı’nın amaçlarını sıralayan ifade eden Erdoğan şunları kaydetti:

“Herkesi yeni anayasa yapım sürecine katılmaya davet ediyoruz”

“Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır” diyen Erdoğan, “Milli iradenin üstünlüğü esasına göre hazırlanacak yeni bir toplumsal sözleşme metnini, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını karşılamaya hazırlandığımız şu dönemde ülkemize kazandırmanın, tarihi sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin geleceği konusunda sözü olan herkesi, yeni anayasa yapım sürecine katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap