Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onca haksızlığa rağmen, AB’ye tam üyelikten hiçbir zaman vazgeçmedik

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri büyükelçileri ile katıldığı toplantıda açıklamalarda bulundu.

2020 yılının Türkiye ile AB ilişkileri bakımından kolay geçmediğini söyleyen Erdoğan, “Geride bıraktığımız dönemde çoğu suni olarak üretilen pek çok tatsız konuyla uğraşmak zorunda kaldık” dedi.

Bazı üye ülkelerin, Türkiye ile ikili problemlerini AB koridorlarında çözme çabasına girdiğini savunan Erdoğan, bu şekilde Türkiye ve AB gündeminin suistimal edildiğini kaydetti.

“Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta ciddi haksızlıklara maruz kaldık”

Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusuna da değinerek şunları aktardı:

“Avrupa tarihini Türkiye’siz anlamak mümkün değildir”

Türkiye ile AB ilişkilerinin tarihi ve kültürel bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, “1000 yıldır ortak coğrafyayı paylaşıyoruz. Türk tarihini Avrupa’sız okumak nasıl mümkün değilse, Avrupa tarihini de Türkiye’siz anlamak mümkün değildir” dedi.

Türkiye’nin yaklaşık 60 yıldır AB’ye tam üyelik için mücadele ettiğini de vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

“Türkiye 15 Temmuz’da Avrupa’dan beklediği desteği göremedi”

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Erdoğan, bu konuda AB’nin “sessiz” kaldığını savundu.

Erdoğan, “15 Temmuz gecesi kimi Avrupa liderleri darbeye çanak tutan bir tavır sergilemiştir. Türkiye 15 Temmuz’da Avrupa’dan beklediği desteği göremedi” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki İslam karşıtlığı konusuyla ilgili yorumlarda bulunan Erdoğan şöyle devam etti:

Türkiye’nin AB ile ilişkilerini tekrar rayına oturtmak için hazır olduğunu vurgulayan Erdoğan, Avrupa’nın da aynı iradeyi sergilemesi gerektiğini kaydederek, “Düzenli Türkiye-AB zirvelerini ve üst düzey diyalog toplantılarını da tekrar başlatmakta fayda görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan:Tarihini bilen, inançlı ve ahlaklı gençler yetiştirmeden geleceğimize güvenle bakamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Geleneksel Sporlar Tesisi açılışında konuştu.

Geleneksel sporlar için Ankara’daki vatandaşlara hizmet edecek tesisin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, tesisin özellikle binicilik, okçuluk ve ata yadigarı güreş gibi sporları öğrenmek, bu alanlarda kendilerini geliştirmek, hoşça vakit geçirmek isteyen herkes için yeni bir nefes alanı olacağına inandığını söyledi.

Erdoğan, çocukları geleneksel sporlara yönlendirmenin aslında onları kendi medeniyet ve kültür miraslarına sahip çıkmaya davet etmek anlamına geldiğini belirterek şunları söyledi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap