Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “İstanbul Sözleşmesi” açıklaması: Atılan adım tamamen yasal, girdiğimiz gibi çıkarız

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına mücadele kapsamında başlayan aşılama sürecine ilişkin bilgi veren Erdoğan, “Bu süreç ne getirir, ne götürür onu da bilemiyoruz. Mayıs-Haziran gibi bu iş tamamlansın bitsin, yaz mevsimine de huzurlu bir şekilde girmiş olalım” dedi.

Yerli aşıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Erdoğan, yabancı firmalardan alınan aşılara ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Güney Kıbrıs bunu her zaman yapıyor”

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir camiye yapılan saldırı ile ilgili gelen bir soruya ise Erdoğan, “Güney Kıbrıs’ta bu tür şeyler, yeni alıştığımız şeyler değil. Güney Kıbrıs bunu her zaman yapıyor. AB Zirvesi döneminde yapılması tahrikten başka bir şey değildir. Dışişleri Bakanlığımız gerekli girişimleri yapıyor” cevabını verdi.

TSK’daki “irtica” tartışmaları

Erdoğan, Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında “irticai ve bölücü görüşleri benimsememiş veya bu faaliyetlere karışmamış olmak” hükmünün kaldırılması sonrası başlayan tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan tartışmalarla ilgili, “Muhalefetin bu tür eleştirilerine alışığız. İrticai faaliyet farklı bir olay. Terörle iltisaklı olay farklı bir olay. Bu bir düzenlemedir. Bakanlıklarımız bu tür düzenlemeleri yaparlar” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi ile ilgili atılan adım tamamen yasal”

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına ilişkin gelen eleştiri ve tartışmalara da değinen Erdoğan, söz konusu sözleşmeden “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çıkılamayacağı” tartışmalarına tepki gösterdi.

Erdoğan şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap