Cyberpunk 2077’nin yaratıcılarına çıkardığı bedel ağır oldu

by Haber Fora

Cyberpunk 2077’i etkileyen teknik sorunlar, oyunun geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt Red’in hisselerinin üçte bir oranında değer kaybetmesine ve kurucularının 1 milyar dolardan fazla zarar etmesine neden oldu.

Birçok erteleme yaşayan Cyberpunk 2077’nin çıkışı birçok oyuncu tarafından merakla bekleniyordu. Ancak 10 Aralık’ta yayımlanmasından bu yana oyunda birçok sorun tespit edildi. Özellikle PlayStation 4, Xbox One gibi eski konsollarda ve zayıf bilgisayarlarda bu sorunlar çok daha yaygın.

Söz konusu sorunlar, stüdyonun özür dilemesine ve eski nesil konsol kullanıcılarına para iadesi yapılma kararı almasına yol açmıştı.

Bloomberg’ün haberine göre, bu kararlardan sonraki 6 gün içinde CD Projekt’in hisseleri, üçte bir oranında değer kayberken yöneticileri, Marcin Iwinski, Adam Kicinski, Piotr Nielubowicz ve Michal Kicinski’nin serveti 1 milyar dolardan fazla azaldı. Stüdyonun hisselerindeki büyük düşüş salı yüzde 2,5lik yükselmeyle durdu.

Analistler, bu durumun uzun süreli sonuçları konusunda farklı fikirlere sahip olsa da hataları düzeltme hızının gelir için çok kritik olacağı konusunda hemfikir. Zira Tomasz Rodak adlı bir analist, şu tespiti yaptı:

Bununla birlikte, 10 Aralık’tan önce oyunun 12 aylık satışları ortalama 30 milyon kopya olarak tahmin ediliyordu. Yeni tahminlere göre, bu sayı 25,6 milyona düştü.

Ünlü oyun sitelerinden IGN, oyunun çoğunlukla olumlu bilgisayar incelemelerini, olumsuz konsol sürümü incelemelerinden ayırdı ve “tamamen farklı bir oyun” olduğunu bildirdi. IGN, oyunun iadesini önerirken şu ifadeleri kullandı:

PlayStation Store’dan kaldırıldı

PlayStation’ın sahibi Japonya merkezli Sony, yaptığı açıklamada Cyberpunk 2077’yi halihazırda almış kullanıcılara geri ödeme teklif etti ve oyun satışlarını gerçekleştirdiği mağazası PlayStation Store’dan bir sonraki duyuruya kadar kaldırdığını duyurdu.

Haber Fora, Bloomberg, Sputnik International

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap