Dağlık Karabağ’da ateşkes yürürlüğe girdi

by Haber Fora

Haberfora Dış Haberler
Moskova’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın vardığı anlaşmanın ardından yerel saat ile öğlen 12.00 itibariyle Dağlık Karabağ’da ateşkes yürürlüğe girdi.
Ateşkesin ne kadar süreceği açıklanmadı. Kararın ne kadar etkili olacağı da tartışma konusu oldu. 
İki taraf da ateşkesin yürürlüğe girmesine kısa süre kala bir kez daha birbirlerini saldırılarla suçladı.
Anlaşmanın varıldığı görüşmeye aracılık eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ateşkesin belli detaylarının hâlâ belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkes yürürlüğe girmeden kısa süre önce Dağlık Karabağ’daki etnik Ermeni güçleri kendi sınırındaki sivil bölgeleri topçu ateşine tutmakla suçladı. Erivan bu iddiaları reddetti.
Ermenistan Savunma Bakanlığı da Azerbaycan’ı gün ortasında dronelarla kendi sınırları içindeki sivil yaşamın olduğu bölgeleri hedef almakla suçladı. Bakü de bu iddiaları yalanladı.
Dünkü anlaşmaya göre taraflar birbirleriyle tutsaklarını da takas edecek ve cenazeleri iade edecek. 
Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a ait olan Dağlık Karabağ etnik Ermeniler tarafından yönetiliyor. Taraflar uzun yıllardır bu bölge için sık sık karşı karşıya geldi.
27 Eylül itibariyle başlayan çatışmalarda Bakü, 31 Azerbaycanlı sivilin öldürüldüğünü belirtti. Dağlık Karabağ’daki de-fact Ermeni yönetim de 376 askeri personel ve 22 sivilinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap