Darbe girişiminde iki Esad arasında saf değiştirdi, Beşşar Esad’a başkanlık yolunu açtı, koronavirüsten öldü

by Haber Fora

Suriye Haber Ajansı (SANA), geçen perşembe günü yaptığı paylaşımda emekli asker ve devlet adamı Bahjat (Behçet) Süleyman’ın koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü Şam Tişrin Hastanesi’nde 72 yaşında öldüğünü duyurdu.

Oğlu Haydar Behçet Süleyman da ölümünün ardından Facebook hesabından babasına dair bilgiler ve fotoğraflar paylaştı.

Behçet Süleyman, Türkiye kamuoyunda pek tanınmasa bile Suriye’nin ve Esad ailesinin yakın tarihinde rol oynamış bir isim.

Onu bu kadar önemli kılan ise 1984 yılında Hafız Esad’ın (Beşşar Esad’ın babası) rahatsızlığı nedeniyle hastanede yatmasını fırsat bilen kardeşi Rıfat Esad’ın darbe girişiminde ona bağlı “Savunma Tugayları”nda görevli olmasına karşın tavrını Hafız Esad’dan yana alarak emrindeki askerlerle saf değiştirmesi.

Bu durumun Rıfat Esad’ın ağabeyi Hafız Esad ile anlaşarak darbe girişimini sonlandırmasında etken faktörlerden biri olduğu iddia edildi.

Hatta daha ileri ancak kanıtlanmamış iddialara göre Behçet Süleyman, yalnızca darbe sırasında saf değiştirmekle kalmamış, öncesinde böyle bir girişimin olacağını Hafız Esad’a bildirmişti.

Esad’ın amcasının özel birliğinde yükseldi

Peki Behçet Süleyman kimdir?

Açık kaynaklardaki bilgilere göre 1949 yılında Esad ailesinin de memleketi olan Lazkiye’de doğan Süleyman, askeri okuldan mezun olduktan sonra subay olarak 1973’te İsrail’e karşı verilen “Ekim Savaşı”na katıldı.

Dönemin Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad’a bağlı “Savunma Tugayları” adlı askeri birliğe seçilerek, etkili subayları arasına girdi.

1982 yılında Lübnan’da çatışmalara katıldıktan aynı yıl Suriye’nin Hama şehrinde Müslüman Kardeşler’in başlattığı ve kimi çevrelerce “Hama Katliamı” olarak adlandırılan, binlerce kişinin ölmesiyle sonuçlanan ayaklanmanın bastırılmasında görev aldı.

1984’teki Rıfat Esad kaynaklı darbe girişiminin başarısız olmasında rol aldı. Ardından ordu ve istihbarat içerisinde farklı ve kritik görevlerde bulunarak ülkenin güvenlik politikalarının belirlenmesinde etkili oldu.

Beşşar Esad ile de sıcak ilişki kurdu

2000 yılında Beşşar Esad’ın ölen babasının yerine devlet başkanı olmasının ardından babasıyla kurduğu sıcak ilişkiyi onunla da devam ettirdi.

2005 yılında eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesi olayına adı karıştırıldıysa da bu iddia ispatlanamadı.

Büyükelçi olarak görevlendirildiği Ürdün’den sınır dışı edildi

2009 yılında tümgeneral rütbesiyle ordudan emekli olan Süleyman, Dışişleri Bakanlığı’na atanarak Ürdün’e büyükelçi olarak görevlendirdi.

2011 yılında Suriye krizinin başlamasının zaman zaman Ürdün’ün politikasını eleştiren açıklamaları nedeniyle “Ürdün’e defalarca hakaret ettiği” iddiasıyla 2014’te bu ülkeden sınır dışı edildi.

Kritik dönemeçlerde rol oynadı

Bir süredir aktif görev almayan ve birçok yazılı kitabı bulunan Süleyman’ın Suriye’deki rolünü onun memleketi olan Suriye’nin Lazkiye şehrinde yaşayan ve Beyrut merkezli, Futuristic Studies Institute Araştırma Merkezi’ne bağlı çalışan gazeteci Somer Sultan’a sorduk.

Sultan, öncelikle Süleyman’ın Suriye yakın tarihinde oynadığı kritik rolleri sıraladı.

İsrail’e karşı çatışmalara katıldı

Sultan, ardından Süleyman, 1984’te darbe girişimi öncesindeki rolünü anlatmaya başladı.

Darbeyi önceden haber verdiği iddiası kanıtlanmış değil

Peki Süleyman gerçekten de 1984’teki darbe girişiminde önceden haber veren kişi miydi?

Sultan’ın verdiği bilgiye göre darbeyi önceden haber verdiği konusu net değil ama girişim sırasında mevcut başkan Hafız Esad’ın yanında tavır alması dengelerin değişmesinde etkili oldu.

Sultan, buna dair şu iddialarda bulundu:

“Rıfat Esad’ın yurtdışına çıkmak için istediği parayı Kaddafi ödedi”

Peki darbe girişimi başarısız olan ve halen günümüzde de 1985’ten beri yaşadığı Fransa’da bulunan Rıfat Esad olayı nasıl çözüldü?

Sultan, bu soruyu şöyle cevapladı:

Casusluğa karşı koyma şubesinden, iç güvenliğin başına

Sultan, 1984’ten sonra da Behçet Süleyman’ın kritik görevlere getirildiğini belirterek, “Casusluğa karşı koyma şubesinden başlar. Türkiye’nin Emniyet Genel Müdürlüğüne tekabül eden ‘İç Güvenlik Birimi’nin başına gelir ve en son tümgeneral iken emekli olur” diye konuştu.

Yeni başkan seçiminde de Beşşar Esad’tan yana tavır aldı

Sultan, Süleyman’ın rolünün sadece 1984’teki darbe girişiminin başarısız olmasıyla sınırlı kalmadığını 2000 yılında Hafız Esad’ın ölümünün ardından diğer oğlu Mahir Esad’a karşı diğer oğlu Beşşar Esad’ın seçilmesinde de rol oynadığını öne sürdü.

Sultan, Süleyman’ın o günlerde yaşanan pazarlıklar ve görüşmelerdeki rolüne dair şu iddialarda bulundu: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap