Davutoğlu: Kültür ve sanat hayatını kendi arka bahçesi kılan siyaset intihar etmiş demektir

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kültür ve sanatın siyasetin arka bahçesi olmaması gerektiğini belirterek, “Kültür ve sanat hayatını kendi arka bahçesi kılan siyaset intihar etmiş demektir” dedi.

Davutoğlu, müzik, sinema ve tiyatro dünyası meslek birlikleri temsilcileriyle buluştu.

Gelecek Partisi olarak kültür ve sanat alanının, bir toplumun gelişmesindeki en önemli gösterge olduğuna inandıklarını kaydeden Davutoğlu, “Birçok siyasi lider unutulur ama özgün katkılarıyla sanata etki etmiş isimler hep hatırlanır. Sanatın temeli özgürlüktür. Özgür bir zihin ortamının olmadığı yerde, siyasi iktidarların daralttığı yerlerde kalıcı eserlerin ortaya çıkması da çok zordur” ifadelerini kullandı.

Kültür ve sanat alanında pandeminin de artan etkisiyle büyük bir yıkım yaşandığını gördüklerini ifade eden Gelecek Partisi lideri, “Kalıcı bir kültür sanat politikası için olmazsa olmaz şartlar nelerdir bunları sizlerden dinlemek istiyoruz” dedi ve temsilcilerin konuşmalarını dinledi.

“Kaygılarınızı anlıyorum”

Katılımcılarının açıklamalarının ardından, “Pandemi herkesi mağdur etti ama en çok mağdur olanlar kültür sanat camiası oldu. 200 sanatçının intiharı bu sektöre ilginin ne kadar hayati olduğunu hepimize gösterdi” diyen Davutoğlu şunları kaydetti:

Başbakanlığı döneminde kalıcı bir kültür stratejisin hayata geçirmeye kararlı olduğunu ancak bunu gerçekleştiremediğini ifade eden Davutoğlu, “Gelecek partisi olarak insan onurunun merkezinde olduğu bir kültür stratejisine öncelik vermek ilk hedefimiz” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Türkiye’de ekmek ve su kadar ihtiyacımız olan şey özgürlüktür”

“Zihniyeti besleyecek olan şey toplumsal iklimdir” görüşüne yer veren Davutoğlu, “Onun da özü özgürlüktür. Maalesef son dönemde kültür ve sanat sağ-sol olarak ayrılmış durumda. Bizim gençliğimizde de böyle bir dönem vardı. Bu kategorileri artık bitirmiş, geride bırakmış olmamız lazım. Şu anda Türkiye’de ekmek ve su kadar ihtiyacımız olan şey özgürlüktür, düşünce, fikir, sanat, kültür özgürlüğüdür” dedi.

Gelecek Partisi lideri şöyle devam etti:

“Kültür sanat siyasetin arka bahçesi olmamalı”

Davutoğlu, “Kültür sanat siyasetin arka bahçesi olmamalı. Kültür ve sanat hayatını kendi arka bahçesi kılan siyaset intihar etmiş demektir. Çünkü kendisi de o kültür sanatta beslenemez. Kültür sanat hayatı çölleşir” ifadelerini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap