Davutoğlu: “Terörist” ifadesinin fütursuzca kullanılması gerçek teröristlere yarar

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere katılanlara söylenen terörist ifadesine itiraz etti.

Davutoğlu, “Terörist’ ifadesinin böylesine fütursuzca geniş kitleler için kullanılması gerçek teröristlere yarar” dedi.

Düzenlediği basın toplantısında “Bir siyasetçi, akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve yaşananlardan derin üzüntü duyan bir vatandaş olarak” taraflara çağrıda bulunan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“YÖK sistemi esastan yanlış”

Rektör atamalarında siyasi otoritenin tek başına yetkili olması ve YÖK sisteminin yanlış olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Fermanla üniversite kapatmak, bir memur gibi rektör atamak üniversitelerimizin ve rektörlerimizin bilimsel itibarına zarar verir” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

Soylu’ya tepki: Cezalandırmak yargının işi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da seslenen Davutoğlu, “Bulunduğunuz makam kamu düzenini özgürlük, güvenlik dengesi içinde korumayı gerektirir. Suçlamak ve cezalandırmak sizin değil, bağımsız yargının işidir. Kendinizi kimin suçlu kimin suçsuz olduğu konusunda hüküm verme ve cezalandırma konusunda tek ve son yetkili gibi gösterecek açıklamalardan kaçının” dedi.

Davutoğlu, öğrencilerle emniyet birimlerinin karşı karşıya gelmesinin toplumsal huzur ortamına büyük zarar vereceğini kaydederek, “Buna asla izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

Bulu’ya istifa çağrısı

Rektör Melih Bulu’ya istifa çağrısında bulunan Gelecek Partisi lideri, şu çağrıyı yaptı:

Davutoğlu Boğaziçi sıralarından kendisinin de geçtiğini hatırlatarak, “Benzer hisleri gençliğinde yaşamış biri olarak heyecanınızı anlıyor ve demokratik tepki hakkınızı sonuna kadar savunuyorum. Ancak ne olursa olsun bu heyecanınızı şiddet ve toplumsal gerginliğe dönüştürerek istismar edebileceklere izin vermeyin. Kendi aranızda kutuplaşmayın ve haklılığınızın toplumsal meşruiyetini sarsacak şekilde toplumun ortak manevi değerlerine saygısızlık yapanları aranızda barındırmayın. Nesillerin birikimi üzerinde kurulan bu okullar, bu kampüsler, bu imkanlar, bu dershaneler, bütün bu imkanlar herkesten çok sizindir. Daha da önemlisi bu ülkenin geleceği sizindir. Bu geleceği karartmak isteyen her girişime karşı üslubunuz barışçıl, yöntemleriniz demokratik, tepkileriniz yasal olmalıdır. Bu sürecin toplumsal barışı, huzuru ve güveni bozmayacak şekilde seyretmesi konusunda hepimize görevler düşmektedir. Gün öfke değil basiret, gerginlik değil diyalog, şiddet değil karşılıklı sevgi ve saygı günüdür” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap