Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye “Serok Ahmet” tepkisi: Gerçek anlamda bölücülüktür

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kendisi için kullandığı “Serok Ahmet” ifadesine tepki vererek “Serok Ahmet diyerek kendince hakaret etmeye çalışıyor. Bahçeli Kürtçe’ye hakaret ediyor. Bana hakaret etmek için Kürtçe’yi kendince kullanıyor. Bu Türkiye’de gerçek anlamda bölücülüktür” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programına konuk oldu.

Otoriterlik eleştirisi

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu Türkiye’nin de dahil olduğunu belirttiği “otoriter dalga”nın Trump’ın tek taraflı otoriter eğiliminden etkilendiğini savundu. Davutoğlu şunları kaydetti:

“Aşı sözleşmesini gösterin”

Kovid 19 aşısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Aşı konusunda iktidarın tutumu güven uyandırmaktan uzak. Tüm yatırımlarını ikinci faz denemelerini yeni bitirmiş Çin aşısına yaptılar. Diğer aşıları yok saydılar, alternatif bir arayışa girmediler” diye konuştu.

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Bahçeli Kürtçe’ye hakaret ediyor”

Davutoğlu Bahçeli’nin kendisine yönelik kullandığı “Serok Ahmet” ifadesine de tepki gösterdi. Bahçeli’nin Kürtçe’ye hakaret ettiğini savunan Davutoğlu “Bana hakaret etmek için Kürtçe’yi kendince kullanıyor. Bu Türkiye’de gerçek anlamda bölücülüktür” diye konuştu.

Bahçeli’nin Gelecek Partisi Genel Başkanı Seçuk Özdağ’a yönelik saldırıda saldırganları neredeyse gözeten açıklamalar yaptığını kaydeden Davutoğlu, “Türkiye’de 90’lı yıllarda da benzer şekilde siyasiler ve gazeteciler hedef alınıyordu. Kimse önünü göremiyordu ve Türkiye’de demokrasi büyük bir zarar görmüştü” dedi.

Davutoğlu açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

Darbe dönemlerine benzetti

Davutoğlu 70’lerde ve 90’larda da benzer olayların yaşandığını belirterek “Önce toplum şiddete alıştırılıyor, sonra gerilime alıştırılıyor, sonra birileri “nereye gidiyoruz” deyip otoriter bir yönetim getiriyorlar. 28 Şubat da böyle geldi, 12 Eylül de böyle geldi” diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli’nin siyasi tecrübesine ve genel olarak geçmişteki algısına tam ters bir tutum içinde olduğunu öne süren Davutoğlu “ayın Bahçeli’nin dün yaptığı açıklama bir  öfke, bir nefret, bir intikam duygusudur. Nedir alıp veremediği bizimle ve farklı düşünen bütün insanlarla? Sayın Bahçeli’ye tavsiyem şu: Normalleşmeli” diye konuştu.

“Bahçeli’nin onayı olmadan adım atamıyorlar”

Davutoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Bazı MHP milletvekillerinin soruşturmayı yapan Başsavcı Alparslan Tufan’ı tehdit ettiğini öne süren Davutoğlu “Niye suçluların ortaya çıkmasına engel oluyorsunuz? Bırakın çıksın bu suçlular, Ülkücü camia da aklansın siz de aklanın alakasızsa” diye konuştu.

Bahçeli ne demişti?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada Ahemt Davutoğlu’nu hedef almıştı. Bahçeli konuşmasınında şu ifadeleri kullanmıştı:

Haber Fora, Fox TV

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap