Davutoğlu’ndan Erdoğan’a “Gara” tepkisi: Beceriksizliğinizi slogan atarak unutturamazsınız

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin  gündeme ilişkin görüş ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Gara’dan gelen şehit haberlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün partisinin Trabzon il kongresine katılarak yaptığı açıklamaları eleştiren Davutoğlu “16 evde ağıtlar yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan bir taraftan coşkulu ve kahkahalı bir kongre gerçekleştirdi, diğer taraftan umursamaz bir şekilde acıları istismar etmeye kalktı. ktidar sözcüleri ve trol çeteleri ağız birliği etmişçesine hedef saptırarak sağa sola hakaretler savurmaya başladılar. Tüm sorumluluğa sahip olması beklenen iktidarı unutup, muhalefet partilerine iftira, hakaret ve tehdit havada uçuştu” diye konuştu.

Erdoğan’a seslendi

Davutoğlu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK’nın elinde esir tutulanları kurtarmayı denedik, ama başaramadık” ifadesine işaret ederek şunları kaydetti:

“Kurtarma operasyonu mu, kapsamlı terör opersayonu mu?”

Gara Operasyonu’nun planlama, uygulama ve kamu iletişimi açısından tam bir başarısızlık olduğunun altını çizen Davutoğlu “Operasyon sonrası sergilenen tavır ise sorumsuzluk ve duyarsızlıktır. Dünyanın hiçbir yerinde kurtarma operasyonu ile kapsamlı terör operasyonu aynı anda icra edilemez.Şimdi sormak vaktidir, siz noktasal bir kurtarma operasyonu mu yapmak istediniz; yoksa insanlarımızın hayatını riske ederek kapsamlı bir terör operasyonu mu yapmak istediniz? Dünyanın neresinde bir ülke, bir terör örgütünün elinde olan insanlarını uçakla, topla, tüfekle kurtarmaya kalkışmış ve başarılı olmuştur?” diye konuştu.

“Müjde” açıklamasına tepki

Operasyonun uygulama olarak yanlış olduğunu belirten Davutoğlu şu ifadelerle devam etti:

“Açıklamalarda çelişki var”

Operasyonun kamu iletişimi yönü değrelendirildiğinde ise hatanın ötesinde vahim bir şekilde icra edildiğini kaydeden Davutoğlu “Kayıplarımıza ilgili devlet yetkilileri ‘siviller’ ve ‘güvenlik görevlileri’ gibi farklı ifadeler kullanmış, operasyon ile ilgili detaylar şeffaf bir şekilde paylaşılmamıştır. Muhalefet partileri önce ağır hakaretlerle suçlanmış; sonra sadece Mecliste grubu bulunan partilerle sınırlı bir bilgilendirme yapılmıştır. Operasyon ile ilgili bilgiye dahi sahip olmayan ve terör olayını anında lanetleyen muhalefet liderleri en ağır hakaretlere maruz bırakılarak, böyle günlerde en çok ihtiyaç hissedilen milli birlik ve dayanışma iklimine darbe vurulmuş ve şehitlerimiz henüz defnedilmemişken adeta onların kanı üzerinden siyasal çıkar elde edilmeye çalışılmıştır” diye konuştu.

Bakan Soylu ve Akar’a tepki

Davutoğlu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyonun başarısızlığını kabul ettiğini anımsatarak “Tamam peki, bu başarısızlığın sorumlusu kim?” diye sordu.

Davutoğlu sorularına şöyle devam etti:

“Terörle mücadelede, tecrübe sahibi silahlı kuvvetlerimizin ve istihbarat birimlerimizin bu derece açık planlama ve uygulama hatası yapacaklarına ihtimal dahi vermek istemiyorum” diye konuşan Davutoğlu ekonomik ve siyasal sorunları unutturabilmek için bu yönde bir talimat verildiğini öne sürdü.

Davutoğlu şunları kaydetti:

Davutoğlu konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Bu yol yol değil, bu üslup üslup değil Sayın Erdoğan; Cumhurbaşkanı olarak sizin birincil göreviniz terörle mücadele gibi milli duruş gerektiren bir konuda milleti birleştirmektir, asılsız ithamlarla bölmek değil! Hayatı bu yolda mücadele ile geçmiş insanları yandaş medya üzerinden baskı altına alarak belki kısa bir taktik başarı elde edebilirsiniz ama Cumhurbaşkanlığı makamının birleştirici misyonuna ve algısına zarar verirsiniz. Beceriksizliğinizi slogan atarak unutturamazsınız. Başarısızlığınızı hamasetle örtemezsiniz” dedi.

Davutoğlu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Meclis’te yaptığı açıklamayla operasyonun başarısızlığını itiraf ettiğini belirterek şöyle devam etti:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap