Davutoğlu’ndan HDP değerlendirmesi: Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu “Siyasi partilerin kapatılmasına esastan karşıyım. HDP ile siyasi anlamda anlaşmamız mümkün değil, terörle arasına mesafe koymadıkça” diye konuştu.

Karar TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılmalıdır” çıkışıyla gündeme gelen tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partilerin kapatılmasına karşı olduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi:

“Artık Erdoğan’ı çözdüler”

İktidarın yürüttüğü dış politikanın rasyonel değil kişisel olduğunu belirten Davutoğlu Trump gibi dengesiz bir kişi size ‘aptal olma’ diye bir mektup yazabilmiş ve siz de buna tepkisiz kalmışsanız bu sizin kırılganlığınızı gösterir. Washington’da, Brüksel’de, Moskova’da, Pekin’de oturanlar artık Erdoğan’ı çözdüler. Hangi şartlarda ne taviz vereceğini biliyorlar. O eskiden ‘one minute’ dediği zaman dünyanın dikkatini çeken Erdoğan yok. ‘Bu can bu tendeyken Rahip’i vermem’ dedikten birkaç ay sonra Rahip’i veren Erdoğan var” diye konuştu.

Çin aşısı

Çin aşısına da güvenle bakmadığını ifade eden Davutoğlu “Nihayet Çin, bütün bu bilimsel çalışmaları tekelinde yürüten bir ülke. Bireysel özgürlükler konusunda demokratik ve şeffaf denetim süreçlerinden geçmemiş bütün sonuçlara biraz daha teenni ile yaklaşırdım” dedi.

“Çin ile ilgili beklenti Kanal İstanbul’un yapılması üzerine bir kaynak gelecek şeklinde”

Son dönemde Çin’e dönük özel bir kayırmacı ve hiçbir sorgulama olmayan bir yaklaşımın var olduğunu vurgulayan Davutoğlu şöyle devam etti:

Davutoğlu, Elif Çakır’ın “Erken seçim beklentiniz var mı?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

Karar, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap