Davutoğlu’ndan “Pelikan” yorumu: Piyonlarda telaş ve panik başlamışsa bu sahipsiz kaldıklarının işaretidir

by Haber Fora

1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından kurulan hükümette Başbakan olan ve 2016 yılında kamuoyunda “Pelikan Bildirisi” olarak anılan sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaların ardından  görevinden istifa eden ve 2019 yılında da kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilmesi üzerinden AK Parti’den isifa ederek Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu, “Pelikancılar” olarak tanımladığı grubun sahipsiz kaldığını, kendilerine yeni sahip aradığını ya da kendilerine sahip çıkılmasını istediklerini savundu.

Gökhan Özbek’in YouTube’da yayınlanan ‘3 Derece’ programında Çağlar Cilara, Fikri Akyüz ‘ün sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Pelikan meselesi artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı, bu bir devlet meselesidir. Devletin içinde bir network Türkiye’de hukuku katletti, yolsuzluklara zemin hazırlayacak ilişkiler ağı kurdu. Bunlar tabii ki konuşulacak, acele etmesinler” dedi.

Davutoğlu, “Pelikan gibi yapılar geçmişte de oldu. Bu yapıların piyonları vardır, bu yapıların bir de görünen sahipleri vardır. Finanse edenler, teşvik edenler… Bir de görünmeyen sahipleri vardır. Bugün piyonlar bağırmaya başlamışsa, onlar piyon, ben onlarla niye uğraşayım” ifadesini kullandı.

“Kabullendiler”

Pelikan adı verilen yapının daha önce bu iddiaları kabul etmediğini ancak son süreçte kabullendiklerini belirten Ahmet Davutoğlu, “Piyonlar bağırmaya başlamışsa bir telaş var, bir panik var demektir. Hamilerini kaybetme korkusuyla piyonların bağırdığı ortamda sükunetle beklemek gerekir. Niye bağırıyorlar bunlar? Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Evet “Pelikan” denen yapı biziz diyorlar. Dava edin diyorlar ya, eskiden sahip çıkmıyorlardı. İleri bir aşamadır bu. Kabullendiler. Dava edin dediklerine göre kriminolojik bir mesele olabileceğini de kabullenmiş oldular. Bugün bu piyonlar aslında bana meydan okumuyorlar. Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar. Esas hitap nereye biliyor musunuz? Onları bir piyon olarak kullananlara sesleniyorlar. Onlara sesleniyorlar, bize seslenmiyorlar.  Hitabın kime olduğunu, biraz satır aralarını okursanız demeye çalışıyorlar ki biz sizin için çok fedakarlık yaptık, bakın geçmişte şu iddiaları, hakaretleri iftiraları da attık bize sahip çıkın. Bu bir telaş ifadesidir” dedi.

“Bize sahip çıkın diyorlar”

Söz konusu yapının Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü de hedef aldığını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hilal Kaplan, Davutoğlu’nu hedef almıştı

Hilal Kaplan, geçtiğimiz günlerde kendi YouTube kanalı üzerinden yayınladığı ‘Pelikan’ ve ‘Pelikancılar’ videosunda Ahmet Davutoğlu’na “adamsanız bugün dava açarsınız.” diye seslenmişti.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap