Davutoğlu’nun HÜDA PAR ziyaretinde “çözüm süreci” yanıtı: Yeni bir sürece gerek yok

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı İshak Sağlam’a ziyarette bulundu.

Davutoğlu ve Sağlam parti genel merkezindeki ziyaret sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

HÜDAPAR’a iade-i ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, partilere ziyaretlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

“Çıplak arama” iddiaları

Cezaevinde çıplak arama iddialarına da değinen Davutoğlu, “Eğer bu iddialar doğru bir zemine dayanmıyorsa kapsamlı bir araştırma yapılıp kamuoyuna paylaşılsın. Doğru bir zemine dayanıyorsa bu iddiaların kesinlikle kamu vicdanı açısından devletin, kamu düzeninin itibarını ciddi bir şekilde sarstığını görüyoruz” diye konuştu.

“Tutuklu yargılamalara esastan karşıyız”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara ilişkin soruya Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

Davutoğlu sözlerine ” 90’lı yıllardaki güvenlikçi ve dışlayıcı dil, söylem ve eylem Türkiye’nin bütününde ve özellikle Doğu ve Güneydoğu’da etkin kılınıyor. Daha önce çok ciddi mesafe alınmış konularda dahi ciddi geriye gidişler yaşanıyor. KCK düzeninin sıkıntılarını yaşayan vatandaşlarımız şimdi de kayyum düzeni ile kendi iradelerinin yok sayılması sorunuyla karşı karşıya kalıyor” ifadeleriyle devam etti.

“Çözüm süreci”  döneminde kamu düzeninde aksamalar yaşandığını demokrtaik hakların ihlal edildiğini belirten Davutoğlu “Biz bu ikilemlerin artık aşılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Görüşmeler devam etmeli”

HÜDAPAR Genel Başkanı Sağlam da Davutoğlu ile ülke meseleleriyle ilgili konuştuklarını belirten Sağlam, bu görüşmelerin devam etmesinin ülke yararı için önemli olduğunu dile getirdi.

“Yeni bir sürece gek yok”

Sağlam, yeniden Çözüm Süreci’nin olması durumunda düşüncelerinin ne olacağıyla ilgili soruya şu karşılığı verdi:

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap