Demir Çağı’na ait heykelcik, dönemin saç modasına dair ipucu verdi

by Haber Fora

Aslan yelesi saç kesimi tasvirli antik bir metal heykelcik bulan arkeologlar, Demir Çağı’nda yaşayan bazı Britanyalıların bu saç kesimini tercih etmiş olabileceğini öne sürdü.

5 cm’lik heykelciğin bir pişirme gerecinin sapında yer almış olduğu düşünülüyor. Nesne, kültürel mirası koruma kuruluşu National Trust’ın Cambridgeshire’daki Wimpole arazisinde, 2018’de çıkarılmıştı.

Şimdi temizlenip yeniden incelenen heykelcikteki saç kesimi belirgin şekilde ortaya çıktı: Tepe ve yanlar kısayken ense uzun bırakılmış. Figürün elinde de süs amaçlı bir tür gerdanlık olan tork bulunuyor.

Arkeologlar figürün aslen Kelt bereket tanrısı Cernunnos’u temsil ettiğini düşünmüştü ama an itibarıyla bunun isabetli olmadığı fikrindeler. Artık figürün bilinmeyen bir tanrıyı temsil edebileceğini düşünüyorlar.

National Trust arkeoloğu Shannon Hogan, şunları kaydetti:

Nesne, Lamp Hill adı verilen bölgede 2018’de yürütülen üç aylık bir kazı esnasında bulunmuştu. Mekanın, yüzyıllar içinde çokça kez değişime uğramış, müreffeh bir yerleşim olduğu anlaşılırken MÖ 1. yüzyıl ile MS 1. yüzyıl arasında kullanıldığına işaret eden bulgulara rastlandı.

Uzmanlar, bölgede 3. yüzyıla dayanan tarımsal kullanım olduğuna dair bulgulara da rastlandığını belirtti.

Bağımsız arkeoloji kuruluşu Oxford East Archeology’den Chris Thatcher, şunları ekledi:

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/science

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap