Demirtaş: 4 yıldır hukuk dışı bir şekilde siyasi rehine olarak içeride tutulmama rağmen bu karar beni sevindirmedi

by Haber Fora

4 yıldır cezaevinde bulunan eski Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin kendisi hakkında verdiği kararı değerlendirdi.

Demirtaş, “15 ay önce Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairede 17 farklı ülkenin yargıçları önünde yapılan açık duruşmada, AKP hükümeti ve benim yasal temsilcilerim tüm iddia, delil ve savunmalarını ortaya koydular” diyerek, “AKP hükümetini Almanya’dan bir hukukçu temsil ederken, beni tümüyle Türkiyeli bir heyet savundu” ifadelerini kullandı.

Demirtaş yazılı açıklamasında, kararın kendisini hakkında yürütülen yargı faaliyetlerinin siyasi amaçlı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Üzgünüm”

Kararın Türkiye’de hukuk ve adalet sisteminin bizzat hükümet eliyle çökertildiğinin de tescili olduğunu belirten Demirtaş,  “Dört yıldır hukuk dışı bir şekilde siyasi rehine olarak içeride tutulmama rağmen bu karar beni sevindirmemiş, mutlu etmemiştir. Aksine üzgünüm. Bu karardan dolayı gerçekten üzgünüm” dedi.

Demirtaş şöyle devam etti:

Üzgün olduğu kadar umutlu olduğunu da ifade eden Demirtaş, “Çünkü ben halka güveniyorum. Demokrasi için el ele veren ve her geçen gün sayısı katlanan on milyonların gücüne güveniyorum” ifadelerine yer verdi. Demirtaş şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap