Demirtaş’tan “demokratik ittifak” yorumu: Süreç giderek bu noktaya evriliyor

by Haber Fora

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, siyasette sürecin yaz aylarında önerdiği ittfak modeli önerisine doğru gittiğini söyledi.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, Türkiye’deki mevcut siyaset ikliminde ortak bir noktada buluşmanın ne kadar mümkün olduğu sorusuna “Ortak nokta, demokrasinin ilkeleridir. Buluşma da ancak bu ilkelerde olabilir. Gördüğüm kadarıyla HDP zaten bundan kaçmıyor. Hatta demokrasi ittifakını en çok HDP öneriyor. Tüm partiler ortak ilkeleri belirlerse bunun etrafında birleşebilirler. Sürecin, giderek bu noktaya evrildiğini düşünüyorum” diyerek yanıt verdi.

Buldan’ın açıklamaları

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geçen günlerde iktidara seslenerek, “Çözüm sürecinde bize vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka açıklayacağız. Bize vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz” sözleri de sorulan Demirtaş, şunları söyledi:

“Çözüm süreci yasal ve ahlaki zeminde ilerledi”

Eski HDP lideri, şu görüşlerini de ekledi:

“HDP’ye ayar vermek kimsenin haddi değil”

Demirtaş, HDP ve İYİ Parti arasındaki ilişkiyi de “HDP ve İYİ Parti, birbirlerinin görüşlerini ve siyasetini kabul etmek zorunda değildirler” diyerek yorumladı ve şunları kaydetti:

Ne önermişti?

Türkiye’nin mevcut durumdan kurtulması için geniş tabanlı bir demokrasi ittifakı kurulması gerektiğini ifade eden Demirtaş, sözkonusu ittifakın salt seçim ittifakı olarak değerlendirilemeyeceğini kaydetmişti.

“Asıl amaç, toplumu temel demokrasi ilkeleri ve ortak bir gelecek fikriyatı etrafında bir araya getirmek olmalıdır” ifadelerini kullanan Demirtaş, “Bu toplumsal birlik oluştuktan sonra bunun seçim iş birliğine de katkı sunması elbette beklenir. İşin bu boyutu, daha ziyade seçim dönemine girildiğinde konuşulması gereken bir aşama” demişti.

BBC Türkçe, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap