Deniz hıyarlarının tek bir resifte 5 Eyfel Kulesi kadar dışkıladığı keşfedildi

by Haber Fora

Okyanus tabanında dolaşan ve deniz hıyarı (veya deniz patlıcanı) diye bilinen hayvanlar, çok özel bir “yeteneğe” sahip: Tüp şeklindeki omurgasız canlılar, her yıl tonlarca kumlu dışkıyı ortaklaşa denize bırakıyor.

Üstelik bu rakam, küresel bir tahmin değil, tek bir mercan resifine işaret ediyor. Mercan resifleriyle ilgili araştırmaların yer aldığı hakemli dergi Coral Reefs’te 2 Şubat’ta yayımlanan yeni bir araştırmada bu rakamın eksik bir tahmin bile olabileceği ifade edildi.

Araştırmada Avustralya’nın Büyük Set Resifi’nin güney ucunda bulunan 19 kilometrekarelik Heron Adası Resifi’nde yaşayan deniz hıyarları incelendi. Araştırma ekibi, resif düzlüklerinde video çekmek için drone’lar kullandı ve ardından kameraya yakalanan deniz hıyarlarını saydı.

Bunun sonucunda Heron Adası’nın tüm resif düzlüklerinde 3 milyondan fazla deniz hıyarının yaşadığı tahmin edildi.

Ekip laboratuvara döndüğünde, en yaygın deniz hıyarı türü olan karadeniz hıyarı üzerinde (Holothuria atra) deneyler yaptı. Tek bir deniz hıyarının günde yaklaşık 38 gram dışkı yaptığı, bunun da yılda yaklaşık 14 kilograma denk geldiği tespit edildi.

Araştırmanın yazarlarına göre Heron Adası resifinde yaşayan deniz hıyarları ise her yıl 64 bin ton dışkı üretiyor. Bu da 5 Eyfel Kulesi’nin kütlesinden biraz daha fazlasına denk geliyor. 
 

Newcastle Üniversitesi’nden deniz ekolojisti ve çalışmanın yazarı Vincent Raoult, “Epey muhafazakar bir tahminde bulunduk, zira araştırmaya resif lagününü dahil etmedik (…) Sadece BİR resif! Bir de küresel ölçeği hayal edin” dedi.

Livescience’ın aktardığına göre deniz hıyarları, okyanus tabanındaki küçük yosun parçaları ve canlılar da dahil olmak üzere organik maddeleri yutuyor. Sindirim sürecinin sonucunda kumlarla birlikte dışarı atılan faydalı yan ürünler oluşuyor.

Bu yan ürünler arasında mercan oluşumunda rol oynayan kalsiyum karbonat ve gübre görevi görerek mercan büyümesini destekleyen amonyak bulunuyor. Deniz hıyarı dışkısı ayrıca baz özelliğiyle suyun asit oranını da düşürüyor. Asitin azalması mercanların iskeletlerini oluşturmalarını sağlıyor.

Uzmanlar bu nedenle deniz hıyarı dışkılarının, okyanus ekosistemlerinin ve özellikle de mercan resiflerinin sağlığı için çok önemli olduğunu söylüyor.

Haber Fora, Livescience

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap