Denizayısının üstüne Trump yazan kişi aranıyor

by Haber Fora

ABD’nin Florida eyaletinde bir denizayısının üstüne “Trump” yazılması, yetkilileri harekete geçirdi. 

Yerel Citrus County Chronicle gazetesinin denizineği olarak da bilinen havyanın videosunu yayımlaması üzerine, Amerika Birleşik Devletleri Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS) bu saldırıyı gerçekleştirenin bulunması için çağrı yaptı.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, denizayısına bunu yapanı ihbar edenlere 5 bin dolar (yaklaşık 37 bin 500 TL) para ödülü vereceğini açıkladı.

Olayla ilgili soruşturma açıldı. Bulunması halinde, saldırıyı gerçekleştiren 50 bin dolara (yaklaşık 375 bin TL) kadar para, bir yıla kadar da hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.  

Koruma altındaki deniz memelisinin üzerine yazılan yazı pazar günü tespit edilse de, bu saldırının ne zaman gerçekleştirildiği belli değil.

FWS, ergenlik döneminde olduğu tahmin edilen hayvanın yarasının ciddi olmadığının değerlendirildiğini bildirdi. 

Büyük fakat zararsız olan denizayıları, yılın bu döneminde daha sıcak sulara sahip olan Homosassa nehrinde toplanıyor. Turistler de nehrin sığlaştığı bölgelere tekneyle giderek bu hayvanların yanında yüzüyor. Saldırıya uğrayan bu denizayısı da orada görüldü.

4 metreye kadar uzayabilen ve yarım ton çekebilen denizayılarının yaklaşık 7 bin 500 tanesinin Florida’da yaşadığı tahmin ediliyor. 

Diğer yandan hızlı tekneler onların canını yakabiliyor.Geçen sene Florida’da ölen 637 denizayısından 90’ı teknelerin kurbanı oldu. Ayrıca 15’i de insanlarla temas halinde yaşamını yitirdi. 

Haber Fora, New York Times, AFP

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap