DEVA Parti’li Yeneroğlu: Uygur Türkleri ölüm cezasına ve kötü muameleye maruz kalabileceği bir ülkeye teslim edilemez

by Haber Fora

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Türkiye-Çin Arasında İmzalanan Suçluların İadesi Andlaşması” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yeneroğlu yazılı açıklamasında, “Anlaşma, Çin’in Uygur Türkleri hakkındaki haksız terör örgütü üyeliği isnatları nedeniyle soydaşlarımızın idam cezası, işkence, kötü muamele ve hapisle karşılaşacağı, Çin’e kendi ellerimizle teslim etmemiz sonucunu doğuracak bir uygulamaya yol açacaktır” dedi.

Söz konusu anlaşmanın, 13 Mayıs 2017’de imzalandığını ve 12 Nisan 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM’ye sunulduğunu hatırlatan Yeneroğlu,  “AİHS’nden doğan yükümlülüklerimize göre; hiç kimse, ölüm cezasına çarptırılabileceği, işkence veya kötü muameleye uğrayabileceği bir ülkeye teslim edilemez. Çin’in ağır insan hakkı ihlalleri konusundaki sicili oldukça kabarıktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na cevaplaması için bugün itibariyle Meclis’e soru önergesi verdiğini dile getiren Yeneroğlu şunları kaydetti: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap