DEVA Partisi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini yargıya taşıyor

by Haber Fora

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ayrılmasını yargıya taşıyacağını açıkladı.

Partinin Kadın Politikaları Başkanlığı, İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen bir basın toplantısında, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin görüşlerini ve yol haritasını kamuoyuyla paylaştı.

Toplantıda yaptığı açıklamada, kararnamenin iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına yönelik siyasi bir girişim olduğunu söyleyen Elif Esen, şunları kaydetti:

“Bu karar yok hükmündedir”

“Bu karar Anayasa’nın 87. 90. Ve 104. Maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir” diyen Esen, “Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir” ifadelerini kullandı.

“Yargı kararları potansiyel katil biriktiriyor”

Esen, yargı kararlarının “potansiyel katil ve istismarcı” biriktirdiğini öne sürerek, “Cezaların yetersiz ve etkisiz kalması planlı kadın cinayetlerini arttırıyor. Bugün karısını öldüren bir adam ‘Kanunlar benden yana ben de öldürdüm’ cümlesini çok rahat kurabiliyor” diye konuştu.

Esen şöyle devam etti: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap