Dibeybe hükümetindeki bakanlar mercek altında

by Haber Fora

Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Libya Ulusal Birlik Hükümeti, İdari Kontrol Makamı’nın ‘sahte vasıflara’ sahip oldukları iddia edilen bakanlardan özgeçmişlerini talep etmesinin ardından dün ilk krizini yaşadı.

Yerel basın ve sosyal medya kullanıcıları, bazı bakanların sahte diplomalar ve sahte vasıflar içeren sahte biyografiler sunduğunu öne sürdüler.

İdari Kontrol Makamı Başkanı, basında yer alan haberlere uyan ve kabinedeki birkaç ismin sahte diplomaları olduğunu doğrulayan bir takım bilgiler aldıktan sonra Başbakan’ı resmi bir açıklamayla, hükümet üyelerinin ve bakanların özgeçmişlerini ve akademik niteliklerinin bir kopyasını kendisine vermeye çağırdı.

Çalışma Bakanı Ali el-Abid er-Rida, hükümet Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu alarak anayasal yeminini etmeden önce yaptığı açıklamada, ‘yalan ve yanlış haberler yayarak genç yönetimi engelleme amacıyla planlı olarak yapılan şiddetli saldırıyı’ kınadı.

Bakan Rida, sadece işiyle ilgili manipüle edildiğini reddetmekle kalmadı, aynı zamanda özgeçmişinin bir kopyasını da yayınladı. Bakanın özgeçmişinde yerel bir eğitim kurumundan iyi notlarla alınmış bir orta düzey diploma (lise diploması temelinde lisans derecesine uygun diploma) ve satın alma konusunda iki kurs sertifikasının yanı sıra orta seviyenin altında İngilizce, Gazi İşleri Dairesi’nden üç günlük bir atölye çalışması belgesi ve Cadu Devrimcileri Askeri Konseyi sertifikası yer aldı.

Diğer yandan Başbakan Dibeybe, Maliye Bakanlığı’nı Merkez Bankası ve Sosyal İşler Bakanlığı ile koordineli olarak yıl başından itibaren eş ve çocuklara yapılan yardım ödemelerine ilişkin prosedürleri başlatmaya çağırdı. Ayrıca kamu sektöründe çalışan işçilerin ve devletin tüm idari birimlerinde çalışanların maaşları artırılıncaya kadar temel emeklilikten yararlananlara ek ödemeler yapılmasına kararlaştırıldı.

Yapılan artış kapsamında, kimsesizler için aylık 650 dinar, iki kişilik aileler için 700 dinar, üç veya daha fazla ferdi olan aileler için ise 800 dinar ödeme yapılacak.

Libya meselesine uluslararası ve bölgesel ilgi düzeyinde ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile dün yaptığı telefon görüşmesinde Libya’daki son gelişmeleri ele aldı. Hem Sisi hem de Macron, ‘sorunu askeri, siyasi ve ekonomik olarak çözmek için tüm yolların zorlanması’ konusunda ortak görüş bildirdiler.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan telefon görüşmesiyle ilgili yapılan açıklamaya göre Sisi, ‘seçimlerin planlandığı gibi önümüzdeki Aralık ayında yapılmasına yardımcı olmak için Libya’daki paralı askerlerin ülkeden çıkarılmaları ve ülkenin iç işlerine yönelik yasa dışı ve krizin artmasına katkıda bulunan yabancı müdahalenin sona ermesi gerektiğini’ vurguladı.

Açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı, Mısır’ın çevresinde ve Ortadoğu bölgesinde güvenlik ve istikrarın temel direklerinden biri olarak rolünü ve Libya sorununu çözmeye yönelik siyasi yolu güçlendiren Libya krizinin çözümündeki hayati rolünü ve Cumhurbaşkanı Sisi’nin bu konudaki kişisel çabalarını övdü. Cumhurbaşkanı Macron, bu önemli dosyada Fransa’nın iki ülke arasında yoğun iş birliği ve koordinasyonu sürdürmeyi istediğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca Sisi ve Macron’un, iki tarafın da Sahel bölgesinde güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmek ve istenen gelişmeyi sağlamak için bölge ülkelerine destek verme arzusu ışığında ve terörizmin bir bütün olarak bölge güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturması çerçevesinde terörizmle mücadelede ortak çabaların yoğunlaştırılmasının önemi konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Jan Kubis, geçtiğimiz cumartesi günü Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF) üyeleriyle yapılan çevrimiçi bir toplantıda, LSDF’nin görevi, ulaşılan başarıları korumak ve aralık ayında seçimlerin düzenlenmesi de dahil olmak üzere belirlenen yol haritasındaki hedeflerin tam olarak uygulanmasının takibini sağlamak olan önemli bir platform olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

LSDF Hukuk Komitesi üyelerini aralarındaki anlaşmazlıkları gidermeye ve seçimlerin gerçekleşmesi için anayasal bir temelde makul öneriler geliştirmek üzere yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmeleri çağrısında bulunurken, bu durumun Temsilciler Meclisi’nin (TM) anayasal bir ilkeyi kabul etmemesi halinde kritik öneme sahip olacağını kaydetti. Kubis, seçimlerin belirlenen tarihte yapılması için bir seçim takvimi düzenlenmesi ve Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu’nun değerlendirmesine dayanarak temmuz ayı başlarında yürürlüğe koyulması gerektiğini vurguladı.

UNSMIL’den yapılan açıklamada yol haritasının hedeflerinin uygulanıp uygulanmadığının genel olarak denetlenmesi amacıyla LSDF’nin düzenli olarak toplantılarına devam edeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca Libya’daki yeni yönetimi desteklemeye, geçici hükümetteki üst düzey makamlarda kadınların sayısının yüzde 30’a çıkarılmasını savunmaya, geçici yönetim üyelerinin mali açıklamaları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına etkili ve hızlı müdahalede bulunulmasını ve Libyalıların tamamına temel hizmetlerin sunulmasını takip etmeye devam edileceği vurgulandı. Hak temelli ulusal uzlaşı sürecinin desteklendiği belirtilen açıklamada, Ulusal Birlik Hükümeti’ne başkanı kadın olan bir ulusal uzlaşı komitesinin bir an önce atanması çağrısında bulunuldu. 

Yaklaşan seçimlerle birlikte ilerleme kaydetmek için yeterli siyasi iradenin olduğunu söyleyen UNSMIL Başkanı Kubis, UNSMIL’in bunu sağlamak için elinden geleni yapacağını vurguladı. Kubis, ‘mümkün olan en iyi sivil seçimlere hazırlanılmasını umduğunu’ ifade etti.

Diğer yandan Libya Adalet Bakanı Halime İbrahim dün Hollanda’nın Trablus Büyükelçisi Yardımcısı Gabriella Metz ile başkent Trablus’ta bir araya geldi. Toplantıya ilişkin açıklamada, Libya ve Hollanda arasında, uygulanabilir yerel ve uluslararası standartlara uygun ve orantılı olarak, insan hakları, reform ve yerelleştirme kurumlarının geliştirilmesi konusundaki mevcut iş birliğinin tartışıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Hollanda ve İsviçre’nin başkanlığındaki ‘Berlin Hukuk Süreci’ çerçevesinde ulusal uzlaşı ve adalet kavramının pekiştirilmesine yönelik ortak iş birliği ilişkilerinin görüşülmesinin de ele alındığı aktarıldı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap