Dışişleri’nden Boğaziçi açıklaması: Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir

by Haber Fora

Dışişleri Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı kararıyla Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolarla ilgili dünyadan gelen açıklamalara tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada “Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir” denildi.

Bakanlığın açıklamasında toplantı ve yürüyüş hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının anayasa güvencesi altında olduğu görüşü dile getirildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Terör iltisaklı çevreler…”

“Türkiye, olayları hukuk çevresinde yürütüyor”

“Kararlıyız”

ABD ve BM’den açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin “Öğrencilerin ve göstericilerin gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz. Cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMCHR), Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Melih Bulu protestoları sırasında gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için çağrı yaparak, “Barışçıl gösterilere katıldığı için gözaltına alınan öğrencilerin ve protestocuların derhal serbest bırakılması ve polisin orantısız güç kullanımına son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Yetkililerin nefreti ve LGBT bireylere karşı ayrımcılığı teşvik eden homofobik ve transfobik açıklamalarını kınıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmayan Melih Bulu’nun Erdoğan tarafından kararname ile okula rektör olarak atanması hem öğrencilerin hem de akademik personelin tepkisini çekmişti. Öğrencilerin yaklaşık bir ay önce başlattığı eyleme kısa bir süre sonra öğretim görevlileri de katılmıştı.

Melih Bulu’nun istifasını isteyen öğrencilere okulun yerleşkesi içerisinde polis tarafından müdahale edilmiş, onlarca öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrencilere destek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı yerlerinde eylemler düzenlenmiş, göstericiler sert polis müdahalesi ile karşılaşmıştı.

İktidar kanadından “eylemlere katılanların çoğunluğunun Boğaziçi öğrencisi olmadığı ve terör örgütleriyle iltisaklı olduğu” iddialarına yer verilen açıklamalar yapılıyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap