DİSK yöneticisi Yıldırım: “Belediye işçisi 7 bin TL maaş alıyor” algısı yaratıldı, bu doğru değil

by Haber Fora

İstanbul’da son iki haftadadır, CHP’li bazı ilçe belediyelerinde çalışan işçilerin başlattığı grevler kamuoyuna yansımıştı.

Kadıköy Belediyesi işçileri, Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imzalanmasının ardından grevi sonlandırdı. Maltepe Belediyesi işçileri de teklif edilen düşük zamlara karşı grev kararı aldı.
Maltepe ve Kadıköy Belediyesi yönetimlerinin açıkladıkladıkları ücretlerin gerçeği yansıtmadığını belirten işçiler, halklarını kazanma konusunda kararlı olduklarını vurguladı. 

Kartal ve Ataşehir Belediyelerinde TİS görüşmeleri devam ederken, işçiler bir taraftan da grev hazırlıklarını sürdürüyor.

Kartal Belediyesi’nde şoför olarak çalışan DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yedek Yöneticisi Ozan Yıldırım, Tükenmez Haber’den Özlem Temena’ya süreci ve işçilerin taleplerini anlattı.

Yol ve yemek parası çıkarıldığında işçilerin düşük ücretlerle yaşamaya mahkum edildiğinin altını çizen Yıldırım, “Kamuoyunda ‘belediye işçileri 7 bin maaş alıyorlar’ gibi bir algı yaratıldı, ancak rakamlara baktığımızda bu iş böyle değil” dedi.

CHP yönetimine de tepki gösteren Yıldırım, “Maden CHP iktidara yürüyor, söylemlerini kendi belediyelerinde uygulasın” dedi.

“Bizim itirazımız işçinin iradesinin yol sayılmasıydı”

Geçtiğimiz hafta Kadıköy Belediyesi’nde başlayan grev Genel-İş Genel Merkezinin, işçilerin ve şubenin iradesine rağmen yüzde 8’lik zammı içeren TİS’e imza atmasının ardından sona erdi. Kadıköy’ü Kartal ve Maltepe takip etti. İmzalanan sözleşmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Çalışanlar arasında yemek ücretlerinde bile ciddi adaletsizlik var”

Bir grev hazırlığı da Kartal’da var. Siz aynı zamanda Kartal Belediyesi’nde çalışıyorsunuz. TİS görüşmeleri nasıl ilerliyor?

“Belediye ‘İşçiler 5 bin 200 TL’yi beğenmiyor’ aldıgı yarattı”

Bir diğer tartışma da işçilerin aldığı ücretlerle ilgili oldu. Belediye Başkanları ‘5 bin 200 TL teklif edildi ancak kabul edilmedi’ açıklaması yaparken, Genel İş Şubesi ücrete ‘yol ve yemek parasının dahil edildiğini’ söyledi. Burayı açar mısınız biraz?

“Belediyeler işçiyi sömürüyorsa bu konuşulmalı”

Sosyal medyada dönen bir diğer tartışma ise ‘işçi direnişlerinin CHP’ye zarar vererek AKP’yi güçlendirdiği’ yönünde oldu. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Tükenmez Haber, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap