Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 6 aylık harcaması 28 kurumu geride bıraktı

by Haber Fora

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 2020 yılının ilk yarısında en fazla harcama yapan 12’nci kamu kurumu oldu. 6 aylık gideri 5,6 milyar TL’ye ulaşan Diyanet, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın da aralarında olduğu 28 kamu kurumunu geride bıraktı.

Diyanet, Turizm Bakanlığı’ndan 3,7 milyar, Sanayi Bakanlığı’ndan 2,2 milyar TL fazla harcadı.
BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Merkezi Yönetim Mali İstatistikleri tablosunu kaynak gösterdiğine göre, yılın ilk yarısında en yüksek harcamayı 1,2 milyar TL ile ocak ayında yapan Diyanet’in şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki harcamalarının ortalaması ise 850 milyon TL olarak gerçekleşti.

Diyanet, kamu kurumlarının bütçe harcama sıralamasında 12’nci

Hazine Bakanlığı’na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Diyanet, kamu kurumlarının bütçe harcamalarına göre sıralandığı listede 12’nciliğe yerleşti. Yüksek harcamaları ile öne çıkan Diyanet, yılın ilk altı ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2,2 milyar TL fazla para harcadı. Kurumun temmuz ayı harcamasının ise 937 milyon TL olduğu açıklandı.

Kültür ve sanayi harcamasından fazla

Diyanet İşleri’nin harcamalarıyla geride bıraktığı genel bütçeli idarelerin arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı da yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yılın ilk yarısı için ayrılan 5,7 milyar TL’lik ödeneğin, 1,9 milyar TL’sini tüketirken Dışişleri Bakanlığı, 4,7 milyar TL’lik ödeneğinin 2,1 milyar TL’sini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 7,9 milyar TL’lik ödeneğin 3.4 milyar TL’sini harcadı.
Buna göre Diyanet, bu yılın ilk yarısında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 3,7 milyar TL, Dışişleri Bakanlığı’ndan ise 3,5 milyar TL fazla para harcadı. Diyanet harcamalarıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı da 2,2 milyar TL geride bıraktı.

Personel gideri 4,6 milyar lira

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yılın ilk yarısında yaptığı 5,6 milyar TL’lik harcamanın 4,6 milyar TL’sini personel giderleri oluşturdu. SGK’ye 838 milyon TL prim ödeyen idare, 116 milyon TL’lik de mal ve hizmet alım gideri yaptı.

6 aylık harcama tablosu

►Diyanet İşleri Başkanlığı: 5,6 milyar TL
►Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 3.4 milyar TL
►Kültür ve Turizm Bakanlığı: 1,9 milyar TL
►Dışişleri Bakanlığı: 2,1 milyar TL

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap