Diyarbakır’da Kovid-19 riski Mavi’ye döndü, esnaf 3 ay sonra kepenk açtı

by Haber Fora

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Türkiye’nin yeni tip koronavirüs haritasında düşük riskli yerler arasında Mavi kategoride yer alan Diyarbakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamayla kademeli olarak normalleşmeye geçti. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında kentte 3 aydır kapalı olan kafe, restoran, kıraathane, lokanta gibi işletmeler sabahın erken saatlerinde işyerlerini açtı. Yeni sürece göre esnaf, kentte 07.00-19.00 saatlerinde yüzde 50 kapasiteyle müşterilerine hizmet verebilecek.

Kentte 42 bin üyesiyle esnafların örgütlü olduğu en büyük sivil toplum örgütü olan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (DESOB) Alican Ebedinoğlu, normalleşme genelgesini olumlu olarak değerlendirirken, esnafa yönelik desteklerin bu süreçte de devam etmesini istedi.

DESOB Başkanı: Rehabete kapılmayalım

Kararı Haber Fora’ye değerlendiren Ebedinoğlu, şunları söyledi:

“Destek paketlerinin devam etmesi gerekiyor”

Geçen yılın Mart ayında açıklanan kısıtlama tedbirleri nedeniyle esnafların zor bir süreç geçirdiğini vurgulayan Ebedinoğlu:

“İşsizler, Irak’a çalışmaya gitti”

Pandemi sürecinde işyerlerinin kapalı olması nedeniyle özellikle hizmet sektöründe çalışanların Irak’a çalışmaya gittiğini ifade eden DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, şöyle devam etti:

“İlk müşterimiz vergi memurları oldu”

81 Kıraathane isimli işletmenin sahibi Mehmet Yıldırım ise normalleşme genelgesini olumlu ancak yetersiz bulduğunu ifade etti. Genelgeye göre yarı kapasitede müşteri alınacağını hatırlatan Yıldırım, “Madem normalleştik kapsamı genişletilmesi gerekir. Kahveye gelen zaten stres atmaya geliyor. Oyun yasak. Bugün kahveyi açmışız vergi memurları ilk müşterimiz oldu. İş yapmadık ki vergi verelim. Aylık bir milyon TL destek neyimize yetti ki. Perişan olduk. Biri devralsa dükkanımı devretmeyi düşünüyorum. Esnaflık Türkiye’de bitti” dedi.

“Aylar sonra iş başı yaptık, mutluyuz”

Ares Kafe isimli işletme sahibi Mehmet Aslanhan, pandemi nedeniyle son bir yılı zararla kapattıklarını ifade ederek, “Bir yılın 6 ayını tamamen kapalı geçirdik. Bu süreçte kısmı yardımlar aldık ancak ne kadar yeterliydi bu tartışılır. Bugün aylar sonra ilk kez işyerlerimizi açtık. Mutluyuz. El ele verip bu zor günleri atlatacağımıza inanıyorum” dedi.

“Genelgenin kapsamı genişletilmeli”

Yakar Kıraathane işletmecisi Mehmet Taşkıran da genelge kapsamının genişletilmesini isteyerek, “Maske ve hijyene dikkat ederek, yine yarı kapasite ile oyunlar oynatılmalıdır. Oyun olmayınca kimse kahveye de gelmez. Zaten bir yıldır perişan olmuşuz. Tedbiri elden bırakmayarak tam normalleşmeye geçilebilir. Genelge kapsamının genişletilmesini talep ediyoruz” dedi.

Vatandaş karardan memnun

Bağlar’da yaşayan Hasan Özkılıç isimli vatandaş, Diyarbakır’da pandemi riskinin az çıkması ve yasak tedbirlerinin gevşetilmesini şöyle değerlendirdi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap