Dogecoin’in kurucusu Elon Musk’a seslendi: “Onu Ay’a götür”

by Haber Fora

Dogecoin topluluğu, “Ay’a çıkma” tabirini, kripto para biriminin fiyatının artacağına yönelik tahminleri ifade etmek için kullanılıyor. Ancak kripto paranın yaratıcısı, bunu gerçek bir talep olarak dile getirdi.

Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, Newsweek’e konuştu ve “Elon Musk gibi bir müttefikinizin olması gerçekten inanılmaz. Bence Ay’a roketlerinden biriyle Dogecoin gönderse gerçekten harika olur” dedi:

ABD’de yaşayan 38 yaşındaki Markus, Dogecoin projesini 2013’ün sonlarında yazılım mühendisi Jackson Palmer’la işbirliği yaparak başlatmıştı.

Aslında Dogecoin projesi, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak bir şakayla başlamıştı. Litecoin diye bilinen açık kaynaklı bir yazılımın kullanıldığı proje, Bitcoin gibi daha ciddi rakiplerinin parodisiydi.

Öte yandan kurulduğundan bu yana Dogecoin, kendi alt kültürünü yarattı ve birçok ünlü hayranı oldu. Para birimi, Elon Musk’ın yanı sıra rapçi Snoop Dogg ve rock yıldızı Gene Simmons’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımların ardından hayran kitlesini genişletti.

Örneğin teknoloji milyarderi Musk, 4 Şubat’ta Twitter hesabından, “Dogecoin halkın kripto parasıdır” diye yazmıştı. Musk’ın Dogecoin’le ilgili son tweeti ise 1 Mart’ta atılmıştı. Bu paylaşımda, para biriminin bayrağı ve ona popülerlik kazandıran köpek simgesi, Ay’da resmedilmişti.
 

Öte yandan para biriminin yaratıcıları, Dogecoin projesinden 2015’te çekilmişti. Markus geçen ay Reddit’te paylaştığı bir gönderide hisselerini sattığını ve ikinci el bir Honda Civic alacak kadar para kazandığını yazmıştı.

Markus yeni röportajında projenin kendisine ve kripto para topluluğuna daha çok manevi bir kazanç sağladığını ifade etti.

“Kader ironiyi seviyor ve saçma doğasına rağmen ya da bu saçmalık sayesinde Dogecoin son derece hızlı büyüdü” diyen Markus, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kripto para için kurulan bir Reddit topluluğunun yaklaşık şu anda 1,2 milyon üyesi bulunuyor. Kurulduktan sonra değeri 0,089 dolara kadar çıkan kripto para şu anda 0,052 dolardan işlem görüyor. 

Haber Fora, Newsweek

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap