Doğu ve Güneydoğu’ya CHP çıkarması… Geziye katılan CHP’li vekillerin, “Kürtlerle aramızdaki buzlar eriyor” iddiasına kamuoyu araştırmacıları ne dedi?

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri son bir yılda gruplar halinde 81 ilde çeşitli toplum kesimlerinin nabzını tutmaya çalışıyor. 

Milletvekilleri bu kapsamda son günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yönelik özel çalışmalar yapıyor.

Mart ayı içerisinde 5 milletvekilinden oluşan “Deprem Komisyonu” Elazığ’a, 10 milletvekilinin bulunduğu “Esnaf Komisyonu” Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman’a giderek çeşitli görüşmeler yaptı. 20 milletvekili ise Şanlıurfa’ya çıkarma yaparak esnafın ve halkın nabzını tutmaya çalıştı.

CHP’nin 1960’lı ve 1970’li yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Kürt yoğunluklu illerde büyük desteği vardı.

Bu destek, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra CHP’nin yerine kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ile de devam etti.

Ancak PKK’nın eylemlerinin artmasıyla oluşan yeni siyasi atmosferin etkisiyle bir grup Kürt milletvekilinin 1991 yılında SHP’den ayrılarak Halkın Emek Partisi (HEP) kurmasıyla başlayan duygusal kopuş, SHP’nin yerini alan CHP döneminde daha da arttı.

Deniz Baykal’ın genel başkanlığı döneminde CHP’nin söylemlerinde ulusalcılık vurgusunun da öne çıkmasıyla bir zamanlar Güneydoğu’da oyların en az yarısına hükmeden bölge seçmeni CHP’ye adeta küstü.

CHP, Tunceli dışında neredeyse Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerin tamamında yüzde 2 ile 5 civarında oy oranlarına kadar geriledi.

Bir dönem CHP’ye oy veren sol görüşlü Kürt seçmen daha çok HDP’de yoğunlaşırken, muhafazakar Kürt seçmen de AK Parti’de toplandı.

CHP, Güneydoğu’da yeniden umutlu

Ancak CHP’nin Güneydoğu’daki temaslarına katılan milletvekillerine göre partilerinin, 1990’ların başından beri adeta kangren halini alan Kürt illerindeki bu durumu değişmeye başladı: Kürtler ile CHP arasındaki buzlar eriyor.

Gezilere katılan milletvekillerine göre, bölgede CHP’ye şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yüksek ilgi var. Bununla birlikte CHP’den beklentiler de artmış durumda.

Peki CHP’li milletvekillerini böyle düşünmeye iten ne? İddialarını hangi gerekçelere dayandırıyorlar?

“CHP’ye ilginin nedenini biz de bulmaya çalıştık”

Van, Hakkari, Şırnak, Mardin ve Batman illerini kapsayan gezide yer alan İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, bölgede dile getirilen en önemli sorunların işsizlik ve yoksulluk bir de yok sayılmak olduğunu öne sürerek, “Buralar gerek genç, gerekse genel işsizliğin en çok olduğu iller aynı zamanda. Bazı yerleşim merkezlerinde hiç çalışan yok ya da tek gelir kaynakları koruculuk. Çok net gördüğümüz; AK Parti iktidarının ülke ile de bölge insanı ile de bir alakaları kalmamış. Halk kendisini yalnız hissediyor” diye konuştu.

Bölgede CHP’ye şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yüksek bir ilginin olduğunu öne süren Kılınç, “Biz bu ilginin nedenini bulmaya çalıştık. Silopi’ye gittiğimizde otobüsümüzün önü gençler, kadınlar ve çocuklar tarafından tutuldu. Halk mutlaka çıkıp bir şeyler konuşmamızı istedi” dedi. 

Kılınç, bunun nedeniyle ilgili şu iddialarda bulundu:

“CHP’ye küslük tamamen bitmiş”

Van, Hakkari, Şırnak, Mardin ve Batman illerini ziyaret eden CHP heyetindeki bir diğer isim olan Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “CHP’ye küslük bitmiş mi?” sorumuza “Tamamen bitmiş” iddiasıyla cevap vererek sözlerine şöyle devam etti:

“Kayyumlara yönelik tepki büyük”

Bölgede HDP’li belediyelere atanan kayyumlara yönelik bölge halkının tepkisinin büyük olduğunu öne süren Tarhan, şu iddialarda bulundu:

“Gençlerin CHP’ye karşı önyargısı yok”

CHP’ye yönelik ilginin nedenini genç nüfusun yoğunluğuna bağlayan Tarhan, “Yeni bir kuşak geliyor. Z kuşağının oranı batıda yüzde 10 ise bu illerimizde yüzde 20-25. Bu gençler olaylara bizler gibi bakmıyor. CHP’ye karşı önyargıları yok. İşsizler, çaresizler. İktidarın yarattığı baskıdan yorulmuşlar. Esnaf konuşmak istiyor ama, her köşe başında olan güvenlik görevlilerinden çekindiğinden açıkça konuşamıyor” ifadelerini kullandı.

“CHP’ye oy kayması HDP seçmeninden değil daha önce AK Parti’ye oy verenlerden olacak”

Tarhan, gördüklerini ilginin gerçek olduğunu, bölge halkının her gelene karşı gösterdiği geleneksel misafirperverliğinden kaynaklanmadığını iddia ederek, CHP’ye yönelik oy kaymasının sanılanın tersine HDP seçmeninden değil daha önce AK Parti’ye oy veren seçmenden olacağını öne sürerek, bu gerekçesini şöyle anlattı:

“HDP’ye yapılan baskıdan dolayı HDP tabanı biraz daha kilitlenmiş ama AK Parti bölgede dağılmış durumda. Bu da sanıldığı gibi MHP ile olan ortaklığına duyulan tepkiden de kaynaklanmıyor. Tepki direk AK Parti’nin politikalarına yönelik. Milletvekillerinin, belediye başkanlarının görevden alınması, kayyumların halkı dışlayan politikalarına büyük tepki var. Yerel yönetimlerde yönetim önderleri yok. Kayyumlar zaten halkla görüşmüyor iletişim yok. Yatırımlar durmuş gibi.”

Tarhan, son olarak CHP’nin olası bir seçimde bölgede kesinlikle bir sürpriz yapacağını öne sürdü.

“Güneydoğu’da vatandaşlarımızın gönlüne yeniden girmeye başladık”

Bir başka CHP heyetinin Şanlıurfa ve ilçelerini kapsayan ziyaretinde yer alan Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise HDP’nin kapatılmasının Güneydoğu seçmeni nezdinde siyasi hesaplaşma olarak görüldüğünü iddia ederek, devamında CHP’nin bölgedeki pozisyonuyla ilgili şunları söyledi:

“Gençlerin ilgisi daha yoğun”

Bölge halkı arasında gençlerin CHP’ye ilgisinin daha yoğun olduğunu öne süren Karasu, bu konudaki iddiasını şöyle detaylandırdı:

“Bölge halkının bizden beklentisi ekonomik olarak yaşanabilir ülke”

Bölgede AK Parti’ye oy veren seçmenin de eskisi kadar partisini savunmadığını öne süren Karasu, iddialarını şöyle tamamladı:

“Şu an bölgede CHP oylarına yansıyan bir şey yok”

Peki CHP milletvekillerinin bu iddialarına kamuoyu araştırmacıları ne diyor?

GENAR Araştırma Şirketi İhsan Aktaş, bu konuda CHP milletvekilleriyle hemfikir değil.

Aktaş gerekçesini de şöyle anlattı:

“İyi Parti aradan çekilirse CHP ve HDP arasındaki etkileşim daha çok artabilir”

Açıkça dillendirilmese de HDP’nin de Millet İttifakı’nın bir parçası olduğunu iddia eden, bundan dolayı CHP ile HDP ilişkilerinde bir nezaketin de oluşmuş olabileceğini belirten Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Olumsuz bakışta temkinli azalma var ama halen CHP’ye oy veririm demiyorlar”

Geçen günlerde yeni bir kamuoyu araştırması yayınlayan Konsensüs Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı da Kürt seçmen arasında CHP’ye olumsuz bakış açısında temkinli bir azalma olsa bile bunun henüz oya dönmediğini öne sürerek şunları söyledi:

“CHP’nin bölgede çok başarılı olacağını sanmıyorum”

CHP’ye yönelik bakış açısında kısmen bir düzelme olsa dahi bugünün koşullarında CHP’nin bölgede çok başarılı sonuçlar alacağını sanmadığını öne süren Sarı, “Oy artışı zor. Türkiye’de de dünyada da böyle. Bugünden yarına biz deyince olmuyor. İnsanlar partisini kolay değiştirmiyor. Çünkü her birinin oy vermesinin farklı nedenleri var” diye konuştu.

“Kürt seçmenin CHP’ye bakış açısında yumuşama var”

Aksoy Araştırma Şirketi Başkanı Ertan Aksoy ise bu konuda Aktaş ve Sarı’dan farklı düşünüyor.

Kürt seçmeninin CHP’ye bakışında kesinlikle bir yumuşama olduğunu öne süren Aksoy, bunu şu nedenlere bağladı:  

“CHP’nin Kürtlerle asıl yakınlaşması Batı illerinde olacak”

Bu nedenlerden dolayı Doğu’daki Kürt yoğunluklu Kürt illerinde CHP’nin oylarında bir miktar artış görülebileceğini belirten Aksoy, “Ama Kürtlerle CHP arasındaki asıl yakınlaşmanın batı illerinde olacağını, buralarda yaşayan Kürtlerden CHP’ye daha fazla oy kayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

CHP’nin Kürt seçmenle yakınlaşmasında Demirtaş faktörü

CHP ile Kürt seçmenin geçmişe göre daha fazla diyalog kurabilir vaziyette olduğunu söyleyen Aksoy, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap