Dolar, haftanın ilk gününde yükselişte

by Haber Fora

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) başkan değişimiyle, zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibilitenin yerini soru işaretlerine bırakmasıyla TL dolar karşısında değer kaybı ile işlem görüyor.

Dün gece illikit piyasada 8.48’e kadar yükselen dolar/TL bu sabah saat 07.25’te 8.0510/8.1000 seviyesinde işlem görüyor. TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı dün illikit piyasada yüzde 16’yı aştı. 

Sabah saatlerinde 8 liranın üzerinde işlem gören dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın piyasalara verdiğin mesajın ardından düşüşe geçti. Dolar/TL, saat 09.10 itibarıyla 7,7-7.80 arasında işlem görüyor. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, görevde kaldığı beş aydan kısa sürede 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal’ı TCMB başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi gibi yüksek faizi eleştiren Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu’yu atadı. Görevden alma beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık faiz artışından sadece 2 gün sonra geldi.

Görev değişikliği Cumartesi sabaha karşı sürpriz şekilde yaşanırken düşük faiz istekliliği ile bilinen Erdoğan böylece Temmuz 2019’dan beri üçüncü kez bir TCMB başkanını görevden de almış oldu.

Ağbal’ın neden görevden alındığına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Reuters

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap