DSÖ Avrupa Direktörü Kluge: Ölüm oranları Nisan ayına göre 5 kat artabilir

by Haber Fora

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, Covid-19 günlük vaka sayılarının Avrupa’da “katlanarak arttığı” uyarısında bulunarak, “Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı” dedi.

Covid-19’un ölüm nedenleri arasında beşinci sıraya yükseldiğini aktaran Kluge, Avrupa kıtasında günlük ölüm rakamlarında bin sınırının aşıldığına dikkat çekti.
Kluge, salgının Avrupa’da patlak verdiği ilk aylarda olduğu gibi ülkelerin tamamen kapatılmasına karşı olduğunu, bunun yerine salgına karşı “orantılı” ve hedeflenmiş bir mücadele yürütülmesi” gerektiğini vurguladı.
Kluge, Avrupa’nın, artan vaka sayılarını engellemek için ekonomilerin kapatmaya zorlandığı mart ortası senaryosuyla karşı karşıya olmadığının altını çizerek, “Nisanda zirve noktasına kıyasla günde 2-3 kat daha fazla vaka kaydetmemize rağmen, hala 5 kat daha az ölüm gözlemliyoruz ve hastaneye yatış süreleri de 2-3 kat uzadı” dedi.
Ülkelerin salgın nedeniyle “kapatılması” yerine, önlemlerin sıkılaştırılması çağrısında bulunan Kluge, “Hiçbir zaman (önlemleri sıkılaştırmak için) çok geç değildir, ancak elbette, kesinlikle endişeliyiz. Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı. Ama, tam karantina ise en son çare. Neyin yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini mart ayından çok daha iyi biliyoruz” ifadesini kullandı.
Tam karantinaya karşı çıkan Klue, salgına karşı önlemlerin gevşetilmesi durumunda ise ölüm oranlarının ocak ayında geçen nisan ayına göre 4-5 kat artabileceği uyarısında bulundu.
Kluge, “Avrupa’da maske takma oranının yüzde 95’e çıkması ve kamusal ve özel alanlardaki kalabalık toplanmaların önlenmesi durumunda, şubat ayına kadar Avrupa’daki 53 ülkede 281 bin kişinin virüsten ölmesinin önüne geçilebileceğine” işaret etti.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap