DSÖ: Birleşik Krallık’ta tespit edilen Kovid-19’un yeni türü mevcutlarından farklı davranmıyor

by Haber Fora

Birleşik Krallık’ın güneydoğusunda “Kovid-19’un daha hızlı yayılan yeni bir türünün” bulunduğu haberlerine ilişkin Dünya Sağlık Örğütü’nden (DSÖ) açıklama geldi.

Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, “Birleşik Krallık’ta 1000 kişide bildirilen bu genetik varyantın farkındayız” dedi

Birleşik Krallık’ta uzmanların yeni türü incelediğini belirten Ryan, “Kovid19’un pek çok varyantını gördük. Bu virüs, zamanla gelişiyor ve değişiyor” ifadesini kullandı.

Ryan, pozitif çıkan numunelerdeki sekans analizlerinin açıklanması için Birleşik Krallık’a  çağrıda bulunarak, bunun Kovid-19’un daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına işaret etti.

“Değerlendirmelerimiz devam edecek”

Aynı soruya ilişkin Birleşik Krallık’ta yetkililerden aldığı son dakika bilgisini paylaşan DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise “Şimdiye kadar bu varyantın farklı davrandığına dair bir kanıt yok ama elbette, bunu doğru bir şekilde değerlendirmek için temkinli davranıyoruz” dedi.

Kerkhove, uzmanların, Kovid-19’un tüm türlerinde olduğu gibi, yeni tespit edilen türde de nötralize edici antikorların gelişiminde herhangi bir değişiklik olup olmadığına baktığını belirtti.

Sağlık Bakanı açıklamıştı

Sağlık Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ın  güneydoğusunda bazı bölgelerde Kovid-19’un hızla yayılan yeni bir türünün bulunduğunu aktarmıştı.

Bu türle beraber vaka sayısının hızla arttığını ve Dünya Sağlık Örgütünü bilgilendirdiklerini kaydeden Hancock, bu türün diğer türlerden daha ciddi hastalığa yol açma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmişti.

Kısıtlamalar sıkılaştırıldı 

3. aşama kısıtlamalar kapsamında,

64 bin 170 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, 5 Kasım-2 Aralık’ta ulusal çapta karantina uygulanmıştı.

Karantinanın bitmesiyle bahar aylarına kadar süreceği belirtilen aşamalı önlem planı hayata geçirilmişti.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap