DSÖ: Gelecekte Kovid-19’dan daha şiddetli olabilecek salgına karşı hazırlanmalıyız

by Haber Fora
DSÖ: Gelecekte Kovid-19'dan daha şiddetli olabilecek salgına karşı hazırlanmalıyız

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan’da günlük vaka sayısı 17 binin altına düşerken, Güney Kore’de 1000’in üzerine çıktı. Çin’de ise salgın kontrol altında tutuluyor.

“Kovid-19 en büyük salgın değil”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyanın gelecekte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından daha da büyük bir salgınla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 2020’nin son basın toplantısını düzenledi.

Ghebreyesus, geçen yıl bu hafta DSÖ’nün Vuhan’da yayımlanan bir bülten aracılığıyla şehirde “nedeni bilinmeyen zatürre” vakalarını öğrenmesinden bu yana bir yıl geçtiğini söyledi.

Kovid-19 salgınında örgütün politikalarını savunan Ghebreyesus, “Küresel dayanışma oluşturmak için dünyanın dört bir yanından binlerce muhteşem bilim insanıyla çalıştık. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bazen iyi, bazen zorlayıcı, bazen tam anlamıyla şaşırtıcı ama hepsi faydalı.” dedi.

Bir yıl boyunca DSÖ basın toplantılarını takip eden gazetecilere teşekkür eden Ghebreyesus, “Hiçbirimiz bir salgını kendi başımıza bitiremeyiz ama bu salgını birlikte bitireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Basın toplantısında soruları cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, günümüz dünyasının bilim ve aşılar konusunda ileri bir safhada olduğunu vurguladı.

Ryan, Kovid-19 salgınının şiddetli olduğunu ve küresel çapta hızla yayıldığını belirterek “Muhakkak ki bu salgın en büyük olanı değil. Bu virüs çok bulaşıcı, insanları öldürüyor ve pek çok kişiyi sevdiklerinden mahrum ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 vaka sayısının dikkate alındığında salgındaki ölüm oranlarının ortaya çıkan diğer hastalıklara kıyasla düşük olduğunu vurgulayan Ryan, “Bu bir uyarı alarmıdır. Gelecekte daha da şiddetli olabilecek bir şeye (salgına) karşı hazırlanmalıyız.” uyarısında bulundu.

Pfizer aşısının Ocak’ta Türkiye’ye gelmesi bekleniyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 15 bin 197 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını, 257 kişi hayatını kaybettiğini duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 816 yeni hastamız var. Aktif vaka sayısı düşmeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabine toplantısının ardından “Çin’den sipariş verdiğimiz aşının ilk partilerinin yılbaşından önce ülkemize teslim edilmelerini bekliyoruz. Almanya’dan gelecek aşının da ocakta ülkemize ulaşacağını ümit ediyoruz” dedi. Erdoğan, “İnşallah en kısa sürede kendi üretimimiz olan birden fazla aşıyı milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız” diye ekledi.

Türkiye’de yüz yüze eğitime verilen ara 15 Şubat 2021’e uzatıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap