DSÖ, Kovid-19’un kaynağıyla ilgili raporun siyasi baskılarla karşılaştığını itiraf etti

by Haber Fora

Çin’de meslektaşlarıyla inceleme yürüten Dünya Sağlık Örgütü ekibinin başkanı, koronavirüsün kökenlerine dair merakla beklenen rapor üzerinde çalışan uzmanların “hem sağdan hem soldan baskıyla” karşılaşmayı beklediğini fakat bulgularının oybirliğiyle kabul edilmiş bir açıklamasını yapacaklarını söyledi.

The Associated Press’e göre DSÖ’nün gıda güvenliği ve zoonoz uzmanı Peter Ben Embarek, araştırmacıların şu anda yaklaşık 300 sayfa uzunluğunda olan raporu gelecek hafta yayımlamayı umduğunu belirtti.

Fakat ocak ve şubatta Çin’i ziyaret eden 10 kişilik ekibin başındaki uzman, raporun siyasi baskılar karşısında yayımlanacağını söylerken ekibinin bu baskılarla bulguları yayımlamadan önce karşılaşmasının muhtemel olduğunu da kabul etti.

Embarek “Gerçekçi olalım, böyle bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

Embarek yine de raporun yayımlanmasından önce “herkesin raporu destekleme konusunda hemfikir ve oybirliği içinde olduğunu temin edebileceklerini” söyledi.

“Metnin ince ayarları” devam ederken Embarek artık odağın “çok zaman aldığını” belirttiği çeviri zorluklarının yanı sıra bilimsel konular üzerinde yoğunlaştığını dile getirdi.

Ekibin Çin tarafının başkanı Liang Wannian çarşamba günü Çin’in Global Times gazetesine siyasi baskıların “bilim insanlarımızın çalışmalarına büyük saygısızlık” teşkil ettiğini söyledi.

Liang’ın bazı siyasetçilerin “bilimsel gerçeklere bakmaksızın birleşik ekibimizin bilimsel bulgu ve raporlarını keyfi şekillerde yanlış yorumlayarak Kovid-19’un kaynağının izini sürmek gibi bilimsel bir meseleyi kendi kişisel çıkarları için siyasallaştırmada ısrar ettiğini” söylediği bildirildi.

Liang raporun DSÖ ekibiyle Çin’deki araştırmacılar arasındaki işbirliğinin ürünü olduğunu ve “Çin’deki bu ortak çalışmanın sonuçlarının Çinli ve yabancı uzmanların fikir birliğini yansıttığını” söyledi.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/health

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap