DSÖ’den “adil aşı dağıtımı” açıklaması: Bazı ülkeler COVAX anlaşmasını baltalıyor

by Haber Fora

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs salgınının durumu ve aşılama faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ghebreyesus yaptığı açıklamada, bazı G7 ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Kovid-19 aşılarının adil dağıtımının finansmanı için 4,3 milyar dolarlık yeni fon sağladığını hatırlatarak, ülke liderlerine teşekkür etti. 

Ghebreyesus, “Bu fonlar ve bağışlar, 2021’in ilk 100 günü içinde tüm ülkelerde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanmasına başlama hedefimizi gerçekleştirmeye bizi bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

G7 ülkelerinin liderlik gösterdiğini ancak tüm ülkelerin adım atmasına ihtiyaç olduğunu belirten Ghebreyesus, “Adil aşı dağıtımını tamamen finanse etmek için hala en az 22,9 milyar dolarlık bir boşlukla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“COVAX baltalanmaya çalışılıyor”

Bazı ülkelerin dünyada adil aşı dağıtımını sağlayan COVAX anlaşmasını baltaladığını öne sürerek, Ghebreyesus şunları kaydetti:

“Dünyada eşit aşı dağıtımı yüksek gelirli ülkelerin çıkarına”

Kovid-19 virüsünün ne kadar uzun süre dolaşırsa aşıların daha az etkili hale getirebilecek şekilde değişmesi için o kadar çok fırsat olacağını savunan Ghebreyesus, “Bu bir yardım meselesi değil. Bu bir epidemiyoloji meselesidir. Kovid-19 salgını her yerde sona ermedikçe onu hiçbir yerde sonlandıramayacağız. Bu nedenle sağlık çalışanlarının, yaşlıların ve diğer risk altındaki grupların küresel olarak Kovid-19 aşıları için ilk sırada yer almasını sağlamak, yüksek gelirli ülkeler dahil tüm ülkelerin çıkarınadır” ifadelerini kullandı.
 

İHA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap