DSÖ’nün araştırma ekibi, Çin izlenimlerini paylaştı: “Sanırım koronavirüsün kaynağını bulduk”

by Haber Fora

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kurduğu araştırma ekibinin bir üyesi, Çin’in güneyindeki vahşi yaşam çiftliklerinin Kovid-19 salgınının en olası kaynağı olduğunu söyledi.

Koronavirüsün kaynağını bulmak için Çin’e araştırma gezisine giden ekipte yer alan zoolog Peter Daszak, bu çiftliklerden Vuhan’daki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı’na hayvan tedarik edildiğine dair yeni kanıtlar bulduklarını açıkladı.

ABD merkezli NPR radyosuna röportaj veren Daszak’a göre Çin yönetiminin tutumu, ülkenin güneyindeki yarasalarda bulunan koronavirüsün Vuhan’da insanlara ulaşması için en olası yolun bu çiftlikler olduğunu gösteriyor.

Zira yönetimin bu vahşi yaşam çiftliklerini 20 yıldır teşvik ettiği ama salgınla birlikte kapattığı belirtiliyor. Daszak, konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Araştırma gezisine giden ekibin bulgularını iki hafta içinde açıklaması bekleniyor. Bu arada Daszak, ekibin bu çiftlikler üzerinde durduğunu ifade ediyor.
 

Çin yönetimi, virüslerin yarasalardan insanlara taşınmasına neden olduğu düşüncesiyle Şubat 2020’de bu çiftlikleri kapatma kararı almıştı. Bilim insanı, o dönemde çiftçilere, hayvanları hastalık yaymayacak şekilde nasıl itlaf edeceğine dair talimatlar gönderildiğini aktardı.

“Çin kırsal nüfusu yoksulluktan kurtarmak için bu çiftçiliği teşvik etmişti” diyen zoolog, sözlerini şöyle sürdürdü:

Daszak, Çin yönetiminin bu çiftlikleri kapatma kararını koronavirüs salgını yüzünden aldığını düşünüyor. Zoolog, çiftliklerin, koronavirüsün yarasadan başka bir hayvana ve oradan da insanlara sıçradığı bir yayılma noktası olabileceğini belirtiyor.

Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’nda yarasa virüslerini inceleyen virolog Linfa Wang da, “O pazarda kesinlikle büyük bir virüs aktarımı oldu” diyor.

Aynı zamanda DSÖ’nün araştırma ekibinde yer alan Wang, Huanan pazarındaki salgından sonra Çinli bilim insanlarının bölgeye gidip virüsü araştırdığını aktarıyor:

İşte bu yüzden Daszak ve DSÖ ekibinin diğer üyeleri, vahşi yaşam çiftliklerinin Yunnan’da veya komşu Myanmar’da yaşayan ve koronavirüsü taşıyan bir yarasayla hayvan pazarı arasında köprü kurduğunu düşünüyor.

Daszak, “Çin şimdi bu köprüyü kapatıyor” diyor ve ekliyor:

Haber Fora, NPR

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap