DSÖ’nün Çin soruşturmasını yürüten uzmanlar: Kovid laboratuvardan değil, muhtemelen hayvan pazarından yayıldı

by Haber Fora

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bilim insanları Kovid-19’un bir Çin laboratuvarından sızdığına dair hiçbir kanıt bulamadıklarını ve aksine muhtemelen yaban hayatı ticaretinden kaynaklandığını söylüyor.

Çin’de bir ay boyunca soruşturma yürüten 4 DSÖ uzmanı, hastalığın kasıtlı olarak geliştirildiğini kanıtlayacak hiçbir şey olmadığı konusunda ısrarcıydı.

Ayrıca uzmanlar pandemi tehlikesinin 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra terörizme gösterilen ciddiyetle ele alınması çağrısında bulundular.

Bilim insanları bir Chatham House brifinginde insanların ilk defa hasta olduğu Vuhan’daki canlı hayvan pazarıyla yarasaların virüs taşıdığı bölgeler arasında bağlantılar bulduklarını söyledi.

EcoHealth Alliance’ın başkanı ve salgınları önlemek için çalışan bir zoolog olan Peter Daszak “Vuhan’dan yarasalarda (koronavirüse) en yakın akraba virüslerin bulunduğu Güney Çin’deki illere giden bir kanal vardı” dedi.

Dr. Daszak, yaban hayatı ticaretinin Kovid-19’un Vuhan’a nasıl geldiğinin en olası açıklaması olduğunu söyledi.

DSÖ’den bilim insanlarının ve Çinli meslektaşlarının en olası açıklama olarak virüsün evcilleştirilmiş hayvanlar veya çiftlik hayvanları üzerinden geçtiğini düşündüğünü de ekledi.

Dr. Daszak dünyanın pandemiyi neyin başlattığını “önümüzdeki birkaç yıl içinde, hayli yakında” öğreneceğini tahmin ediyor. Salgınların hayvan konağını tam olarak belirlemek genellikle uzun yıllar alır.

Ekip, Vuhan’daki görevlerinin ilk sonuçlarına ilişkin gelecek hafta bir rapor yayımlayacak.

Rotterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’nde virobilim başkanı Marion Koopmans, Vuhan’daki Huanan pazarına en yakın üç laboratuvarı ziyaret ettiklerini ve diğer konuların yanı sıra protokolleri ve araştırmaları incelediklerini söyledi.

Çin, Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün Kovid-19 virüsünün şüpheli kaynağı olabileceği yönünde iddialarla karşı karşıya kalmıştı.

Dr. Daszak, pandemi tehlikesinin 11 Eylül saldırılarından sonra terörizme gösterilen ciddiyetle ele alınması çağrısında bulundu.

“Salgınları öngörmek ve bir sonraki salgının nereden gelip ne olabileceğini hesaplamak için yeterince enerji harcamıyoruz, oysa bunu kasırgalar, tayfunlar ve diğer her şeyde yapıyoruz” dedi ve şöyle ekledi:

Dr. Daszak ardından “Vahşi yaşamın çiftlik hayvanlarıyla ve insanlarla nerelerde etkileşime girdiğine, orada neler olduğuna bakalım ve gelecekte hangi tehditlerin ortaya çıkabileceğini bulmaya çalışalım” ifadelerini kullandı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap