Dugin’in kanalı: “Rusya, Türkiye’yi bombalıyor şimdilik sadece Suriye’de”

by Haber Fora

Türkiye’de “Putin’in beyni” diye lanse edilen ve özellikle 15 Temmuz’dan sonra A Haber, Beyaz TV gibi kanallarda da yorumlarına sıklıkla yer verilen “Avrasyacı düşünür” Aleksandr Dugin’in yayın yönetmeni olduğu Rus milliyetçisi televizyon “Tsargrad”ın internet sitesinde, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından skandal diye nitelendirilebilecek bir makale yayımlandı. 

Bazı Batılı çevrelerde, “Putin’in Rasputin’i” diye adlandırılan ve hatta eski ABD Başkanı Donald Trump’ın milli güvenlik danışmanı Steve Bannon, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bağlantı kurduğu iddia edilen Dugin’in sitesinde “Rusya Türkiye’yi bombalıyor. Şimdilik Suriye’de” başlıklı bir makaleye yer verildi.

Sitenin sürekli yazarlarından Aleksandr Ziganov imzalı makalede, “Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’nin Lazkiye kentinde düzenlediği hava saldırılarının asıl amacının Türkiye Cumhurbaşkanı’nın hırsları olduğu” iddia ediliyor.

Makalede geçen yıl TSK’nın 34 kayıp vermesine neden olan hava saldırısıyla ilgili de “Rusya geçen sene İdlip’te 30 ila 60 Türk askerini ‘indirdi’ ve Türkiye bunu ‘yuttu’” ifadesine yer verildi.

Rusya’nın Lazkiye’de sürdürdüğü son saldırıların hedefinde Türkistan İslam Partisi’nin yer aldığı belirtilen makalede hedefin bundan ibaret olmadığı, geniş vadeli hedefin Türkiye olduğu vurgusu yer aldı. Makalede Rusya’nın Suriye’de büyük bir kara harekatı hazırlığında olduğu da öne sürüldü.

“Erdoğan halifelik peşinde”
Ziganov, makalesinde bir de Türkiye ve Erdoğan analizi yaptı. Yazarın analizine göre Erdoğan’ın ideolojisi dış politika stratejisi üç sacayağına dayanıyor ve bunlardan birincisi “Halifelik”. Yazara göre, Ayasofya’nın ibadete açılması da bu yeni halifeliğin gayrı resmi ilanı.

Yazar, Erdoğan’da ve dolayısıyla Ankara’nın politikasında baskın olan ikinci ideolojik motifin Neo-Osmanlıcılık olduğunu söylüyor ve Türklerin Kanuni Sultan Süleyman döneminde, “Macaristan’dan Yemen’e, Cezayir’den Bakü’ye” uzanan imparatorluk sınırlarının hatırasını hala içlerinde taşıdığını ve buralarda emellerinin olduğunu öne sürüyor.

Ziganov’a göre, üçüncü sacayağı da “Pantürkizm”. Yazar, Erdoğan’ın “aralarında Türki dil konuşmak dışında ortaklık bulunmayan toplululukları” birleştirmek istediğini iddia ediyor.

Makalede, Erdoğan’ın bir Türk milliyetçisi olduğu iddiasına değinilirken, daha aşırı bir milliyetçi olan Devlet Bahçeli tarafından Suriye’de bir bataklığa gömülmeye itildiği görüşüne de yer veriliyor. Ziganov’un yazısı “Yetenekli Erdoğan bisiklette dengede durmaya çalışıyor ama artık duramıyor çünkü duramaz çünkü bir dağdan yokuş aşağı gidiyor” sözleriyle son buluyor.

Dugin kimdir?
1962 Moskova doğumlu Aleksandr Dugin kendisini “filozof” olarak tanımlıyor. 1997’de yayımladığı “Jeopolitiğin Temelleri” adlı kitabıyla neo-Avrasyacılığın teorisyenleri arasında görülmeye başlanan Dugin, bir dönem “milliyetçi sosyalist” olarak tanınan Ulusal Bolşevik Parti’de yer alsa da bu partiden “faşist olduğu” gerekçesiyle uzaklaştırılmıştı. Dugin, daha sonra Avrasya Partisi’ni kurdu ama asıl ününü Putin’in partisi Birleşik Rusya adlı partinin yöneticilerinden Sergey Narişkin’in danışmanı olarak yaptı. 
 

Perinçek’le tanındı
Dugin’in Türkiye’de tanınması ise Vatan Partisi (o dönem İşçi Partisi) Genel Başkanı Doğu Perinçek üzerinden oldu. Perinçek, Dugin’in Rus siyasetinde çok önemli bir siyasi figür olduğunu öne sürerek partisinin yayınlarında sürekli Dugin’in görüşlerine yer verdi. Dugin de daha sonra Habertürk’e verdiği röportajda Perinçek için  “Ona saygı duyuyorum. Çok zeki bir siyasi. Türkiye’de hak ettiği değeri bulamadı. Türkiye’yi daha önce hep Rusya’nın düşmanı olarak düşünürdüm. Ama Perinçek ve 2000’lerin başında tanıştığım ona yakın askeri elitler fikrimi değiştirdi. Bambaşka bir Türkiye -Kemalist, egemen, NATO’nun maşası olmayan- keşfettim” diyecekti.

Perinçek-Dugin ilişkisi o kadar öne çıktı ki, Ergenekon davaları sırasında Dugin’i “Ergenekon’un Moskova’daki beyni” diye niteleyen liberal yazarlar bile oldu. Dugin’in Rusya siyasetindeki etkisiyse hiçbir zaman Perinçek’in, onu “büyük öcü” olarak gören kimi liberallerin yada bazı batılı yazarların iddia ettiği ölçüde olmadı. 

Sitesinin adı “İstanbul”
Aleksandr Dugin, hali hazırda Tsargard adlı site ve televizyonun yayın yönetmenliği görevini üstleniyor. Sitesi ve televizyonunun adı, Rusça’da Bizans’ın başkentine verilen isim. Zira Dugin “Üçüncü Roma” teorisinin bir destekçisi; buna göre birinci Roma ve ikinci Roma’nın (Bizans-Konstantinopolis) yıkılmasından sonra “Üçüncü Roma” olma şerefi “Ortodoksluğun yeni merkezi” olarak gördüğü Moskova’ya ait. Bu yüzden de sitesinin adı “Çarın Şehri” anlamına gelen Slav dillerinde Konstantinopolis’in karşılığı olarak kullanılan Tsargrad.

Haber Fora, Tsargrad, Chicago Tribune, Habertürk, Güvenlik Stratejileri

Derleyen: Meriç Şenyüz

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap