Dünya benzeri gezegenlerin kalıntıları ölen yıldızlarda bulundu

by Haber Fora

Bilim insanları, Dünya benzeri gezegenlerden kalıntıların ölmekte olan yıldızlarda keşfedildiğini aktardı.

Bu gezegenler bir zamanlar bizimki gibi gözüküyordu: Katı yüzeye sahip ve kimyasal bileşimi dikkat çekici şekilde bizimkine benzeyen bir kabuk tabakasıyla kaplı.

Ancak parçalanmalarından bu yana bu gezegenlerin kalıntıları yakınlarındaki beyaz cücelerin atmosferinde ya da yakınında kaldı.

Hepsi gezegen kalıntılarına ev sahipliği yapan dört yıldız keşfedildi ve bunlardan birisi şimdiye dek gözlemlenmiş en eski gezegen sistemlerinden birini içeriyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Gaia uzay teleskobunu kullanan astronom ekibin bulguları Nature Astronomy’de yayımlandı.

Araştırmacılar yıldızlardan birisinde alışılmadık bir sinyal yakaladıklarında binden fazla beyaz cücenin verisinde tarama yapıyordu.

Yıldızdan gelen ışığın analiz edildiği daha ayrıntılı araştırmalarda, bu sinyalin lityum içeriyor gibi gözüktüğü ortaya çıktı. Ekip ardından daha fazla beyaz cüceyi inceledi ve üçünün daha bu elemente sahip olduğunu buldu. İçlerinden biri atmosferinde potasyum da taşıyordu.

Araştırmacılar lityum, potasyum ve sodyum veya kalsiyum gibi diğer elementlerin miktarının kendi Dünya’mıza benzeyen katı yüzeyli gezegenlerin kabuğunda bulunan elementlerin oranlarıyla örtüştüğünü keşfetti. Dünya’nın bu hale gelmesi için iki milyon yıllık bir süreçte buharlaşması ve bir yıldıza karışması gerekiyor. 

Warwick Üniversitesi, Fizik Bölümü’nden Mark Hollands şunları ifade etti:

Beyaz cüceler yalnızca eski dünyaların mezarlığı olarak ilgi çekici değiller. Bu yıldızların kendileri de çok yaşlı. Bu dördünün yakıtlarını 10 milyar yıl kadar uzun süre önce tükettiği ve galaksinin en yaşlı beyaz cücelerinden bazıları haline geldiği düşünülüyor.

Çalışmanın yazarlarından ve Warwick Üniversitesi’nden Dr. Pier-Emmanuel Tremblay şunları ifade etti:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap