Dünyanın en büyük risk fonunun kurucusu: Bitcoin, ABD’de yasaklanabilir

by Haber Fora

Uzmanlar Bitcoin’in merkezi olmayan ağının yasak uygulanmasını neredeyse imkansız hale getirdiği konusunda uyarsa da dünyanın en büyük risk fonunun kurucusu ABD’de Bitcoin’in “yasadışı ilan edilebileceği” uyarısında bulundu.

Bridgewater Associates’in CEO’su Ray Dalio, 1934 tarihli Altın Rezerv Yasası’yla Amerikalıların değerli metali bulundurmalarının veya para olarak kullanmalarının fiilen yasaklandığı 20. yüzyılda altına olanın aynısının kripto para biriminin başına da gelebileceğini söyledi.

Yahoo Finance’e konuşan Dalio “Her ülke arz ve talebi kontrol etmedeki tekeline değer verir” dedi.

Dalio’nun bu yorumları Hindistan’da insanların kripto para birimi satın almasını, bulundurmasını, kripto para ticaretini veya madenciliğini yasaklayacak bir yasa çıkarma önerileri sunulurken geldi.

Yasanın amacı Hindistan’ın mali egemenliğini korumak ve Hindistan Merkez Bankası tarafından basılacak kendi resmi dijital para birimlerini geliştirmelerini sağlamak fakat eleştirmenler böyle bir yasağın büyük ölçüde uygulanamaz olacağını belirtti.

Bitcoin’in yarı anonim, uçtan uca tasarımı yatırımcıların kripto para birimini ellerinde tutmaya ve transfer etmeye devam edebilmenin yanı sıra uluslararası olarak çevrimiçi harcayabileceği anlamına da geliyor.

Kripto para araştırma firması Crebaco Global’in CEO’su Sidharth Sogani, India Economic Times’a “Hükümet kripto para birimini yasaklarsa yasağı icra edecek altyapıya sahip olmadığı için yasağı uygulaması da imkansız olacak” dedi.

Dalio, Hintli yasa koyucuların önündeki zorlukları kabul ederken kripto paranın teknik özelliklerine dair anlayışının sınırlılığını da gösterdi.

Bitcoin alım satımı ve tahvilleri, her işlemi kaydeden çevrimiçi bir muhasebe defteri olan blok zincirinde herkes tarafından görüntülenebilir. Fakat bu işlemler kişilere dayandırılamaz.

Dalio “Şimdi, bunu yapabilirler mi? İşte şimdi ayrıntılara giriyoruz” dedi.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap