Dünyanın en yüksek dağı sanatla temizlenecek

by Haber Fora

Nepal’deki Everest Dağı’ndan toplanan çöplerden oluşturulacak sanat eserleri sergilenecek.

8 bin 800 metre uzunluğundaki Everest’te oksijen maskeleri, parçalanmış çadırlar, kırık tırmanma merdivenleri, ip, konserve ve plastik gibi birçok atık birikiyor.

Projenin yöneticisi Tommy Gustafsson hem yerli hem de yabancı ülkelerden sanatçıların çalışmalarına açık olduklarını söyledi.

“Katı atıkları nasıl değerli sanat eserlerine dönüştürebileceğimizi göstermek istedik” diyen Gustaffson, projenin istihdam sağladığı gibi ek gelir kaynağı olacağını da belirtti.

Yönetici, “atıklara yaklaşımı değiştirip şekillendirmeyi umduklarını” söyleyerek sergiyle birlikte çevre sorunlarına dair bilinç oluşturmak istediklerini de ifade etti.

Sergilenecek eserler hediyelik eşya olarak da satılabilecek. Bunlardan elde edilen gelirse bölgedeki koruma çalışmaları için harcanacak.

Dağdan indirilen çöpler Sagarmatha Atık Denetim Komitesi adlı yerel çevreci grubun üyeleri tarafından ayrıştırılıyor.

Genelde çöpler açılan büyük çukurların içine döküldükten sonra imha amaçlı yakılıyor. Fakat bu işlem sonucunda hem toprak hem de hava ve su kirliliği yaşanıyor.

Projeye katılan bir başka çevreci grup Eco Himal ise “Beni geri götür” adlı kampanyayla, her turist ve rehbere Everest’ten dönüşte yaklaşık 1 kilogram çöp toplayabilecekleri bir poşet veriyor. Sonra bu kişilerden poşetleri Lukla havalimanına giderken yanlarında götürmeleri rica ediliyor. Burada biriken çöplerse uçaklarla Kathmandu’ya götürülüyor.

Gruptan Phinjo Sherpa, “Ziyaretçileri bu kampanyaya davet edebilirsek epey miktarda çöp temizleyebiliriz” dedi.

 

Haber Fora, Reuters, New York Post

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap