Düşen Cougar’la ilgili ön raporu emekli havacılar yorumladı: Köse: Tutarsızlıklar var; Karakuş: Ani hava değişimini doğruluyor; Altan: Nelerin sorgulanması istenmiyor onu anlıyoruz

by Haber Fora

Bitlis’te geçtiğimiz günlerde düşen Cougar model helikopterde Korgeneral Osman Erbaş dahil 11 asker şehit olmuştu.

Kazayla ilgili açıklanan ön rapor, dün (8 Mart 2020 Pazartesi) Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından duyuruldu.

Helikopter bulut içinde kaldı

Raporda kazaya helikopterdeki bir arızanın değil, değişen kötü hava koşulları nedeniyle bir anda kaybolan görüş mesafesinin neden olduğu iddia edilerek şöyle denildi:

“Saat 14.30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.”

Raporda pilotların geri dönüş kararı vermesine karşın 14.41’de kazanın meydana geldiği kaydedilerek, helikopterin düşmesinde hava şartları dışında herhangi bir dış etken bulunmadığının tespit edildiği öne sürüldü.

“Raporda tutarsızlık var”

Emekli Hava Korgeneral Orhan Köse, kazanın ardından Haber Fora’ye yaptığı değerlendirmede kazanın teknik nedenlerle değil, meteorolojik koşulların pilotaj hatasıyla birleşmesi nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini iddia etmişti.

Raporun açıklanmasından sonra tekrar görüşlerine başvurduğumuz Köse, açıklanan raporda yer alan ifadelerde tutarsızlıklar olduğunu öne sürerek, şu iddialarda bulundu:

Bir yere çarpmadan nasıl düştü?

Köse, helikopterin herhangi bir yer çarpmadan düştüğünün de iddia edildiğini belirterek, “Helikopter bulut içine girdikten sonra oryantasyon kaybına uğrayarak bir yere çarpmadan düşmüş deniyor. Bir kere uçan bir helikopter bir yere çarpmadan neden düşsün ki? Bu mantığa aykırı bir ifade. Bunu yazanın havacılık bilgisinden şüphe ederim” dedi.

“Yüzde 100 pilotaj hatasıdır”

Kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığını iddia eden Köse, savlarını şöyle sürdürdü:

“Kazaların yüzde 94’ünün nedeni pilotaj hatası”

Dünya üzerinde yaşanan hava kazalarının yüzde 94’ünün sebebinin pilotaj hatası olduğunu öne süren Köse, “Bir kaza yaşandığında bakılacak ilk şey pilotaj noktasıdır. Bu olayda da geri dönmede geç kalınmıştır. Buluta girmemesi gereken dönmemiş, bu nedenle yüzde 100 pilotaj hatasıdır” diye konuştu.

Köse, raporda pilotaj hatası dememek için “garabet” denilecek ifadelere de yer verildiğini öne sürdü.

“Rapor ani hava değişimini doğruluyor”

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ise raporu açıklayıcı ve yeterli bularak, kazanın ani hava değişiminden kaynaklandığını ilk günden beri söylediğini belirtti.

Karakuş, Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı olarak da görev yaptığı 20 yıl önce de ilgili makamları küresel ısınmadan kaynaklanan ani hava değişimleri konusunda uyardığını belirtti.

“Meteorolojik tahminler tutmayabiliyor”

O günlerde yaptığı uyarıda da 20 yıl sonra küresel ısınma nedeniyle meteorolojik tahminlerin tutmayacağını söylediğini belirten Karakuş, sözü kazaya getirdi:

Nemrut Dağı faktörü

Helikopterin kaza yaptığı bölgeyi bildiğini kaydeden Karakuş, buradaki ani hava değişimlerinde küresel ısınma kadar volkanik bir dağ olan Nemrut’un içindeki sıcak sulardan kaynaklanarak atmosfere yükselen buharın yarattığı sislerin de etkili olduğunu öne sürerek iddialarını şöyle tamamladı:

“Nelerin sorgulanmasını istemiyoruz onu anlıyoruz raporda”

Eski bir savaş pilotu ve bu görevi sırasında helikopterde kullanan Bahadır Altan da ön raporla ilgili eleştirilerde bulundu.

Altan, “Nelerin sorgulanması istemiyor onu anlıyoruz raporda. Bir helikopteri sorgulamak istemiyor, helikopterden kaynaklanan sorun yok diyor. Hangi teknik inceleme sonuçlandı? Sadece kara kutuyu okumakla olmaz ki? Bunun sorgulanmasını istemiyor” diye başladı eleştirilerine.

“Ön rapor kötü niyetlidir”

Altan, raporda ikinci olarak hava durumunun göz önüne alınmadan ya da yeterince değerlendirilmeden uçuş yapıldığı gerçeğinin değerlendirilmesinin istemediğini öne sürerek, “Aslında MSB, kendisinin yani devletin sorgulanmasını istemiyor” dedikten sonra iddiasını şöyle sürdürdü:

Milli Savunma Bakanlığı’na eleştiri

Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeyen bir anlayış olduğunu öne süren Altan, “Bizim en büyük sıkıntımız bu. Kazalarda nedeni bulalım, ders çıkaralım gibi anlayış olmadığı için savunmaya geçiyor Milli Savunma Bakanlığı, milli savunmayı bırakıyor kendini savunmaya başlıyor.”

O koşullarda neden uçuldu?

Hamaset yapılarak gerçeklerin gizlenmeye çalışıldığını da öne süren Altan, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Hiyerarşi içinde pilot, geri dönme kararı alma inisiyatifini göstermemiş olabilir”

Emekli Korgeneral Köse, Haber Fora’ye kazanın ardından verdiği ilk röportajda bazen pilotların kendilerinden daha üst rütbelilerin bulunduğu ortamda uçuşu durdurma kararı almaktan çekindiğini belirterek bunu eleştirmiş, inisiyatifin pilotta olduğunu söylemişti.

Altan da bu noktaya dikkat çekiyor.

Kötü hava koşullarına karşın pilotun geri dönüş kararı almakta gecikmiş olabileceğini öne sürerek şunları söyledi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap